Stress tekitab organismis põletikku ja see omakorda soosib metaboolse sündroomi ehk siis terve rea haiguste ja rasvumise teket. Odavad ja suhteliselt lihtsad stressijuhtimise tehnikad võivad olla üks viis tervise parandamiseks.


„Uurisime konkreetselt keskealisi inimesi. Keskiga on aeg, millal on ülioluline kindlaks teha need inimesed, kes kogevad kiirenenud vananemist. Stress on vananedes paljude negatiivsete tervisemõjude oluline tegur,” ütles vanemautor Jasmeet Hayes, Ohio osariigi ülikooli psühholoogiadotsent.

"Metaboolset sündroomi mõjutavad paljud muutujad, millest mõnda me muuta ei saa.  “Kõik kogevad stressi," ütles Hayes. "Ja stressi juhtimine on üks muudetav tegur, mis on kulutõhus ja mida inimesed saavad oma igapäevaelus teha ilma meditsiinitöötajaid kaasamata."

Seosed stressi ja bioloogilise tervise vahel on teada, kuid vähesed varasemad uuringud on tegelenud konkreetselt põletiku, stressi ja metaboolse sündroomi seostega.

Metaboolse sündroomiga inimestel on diagnoositud vähemalt kolm viiest tegurist, mis suurendavad südamehaiguste, diabeedi ja muude terviseprobleemide riski. Need viis on liigne #kõhurasv, kõrge vererõhk, madal HDL (hea) kolesterooli ning kõrge tühja kõhu veresuhkru tase ja kõrge triglütseriidide tase. Seda seisundit nimetatakse ka insuliiniresistentsuse sündroomiks.

Uuringu autor Savana Jurgens koostas statistilise mudeli, et hinnata, kuidas seostub põletik stressi ja metaboolse sündroomiga. Uuringus oli 648 osalejat ja nende keskmine vanus oli 52 aastat. Analüüsiks kasutati erinevat infot - seda, mida arvasid inimesed ise oma stressitaseme kohta, vere põletikunäite ja muidugi ka tavalisi füüsilisi parameetreid nagu kaal, pikkus jne. 

"Pole palju uuringuid, mis oleksid vaadanud kõiki kolme muutujat korraga," ütles Jurgens, Hayesi labori psühholoogia magistrant. "On palju tööd, mis viitavad sellele, et stress on seotud põletikuga, #põletik on seotud metaboolse sündroomiga ja stress on seotud metaboolse sündroomiga. Kuid kõigi nende tükkide kokkupanek on haruldane.”

Statistiline modelleerimine näitas, et stressil on tõepoolest seos metaboolse sündroomiga ja põletik selgitab ära enam kui poole sellest seosest, stress on vaid üks paljudest teguritest. Muude tegurite hulka kuuluvad mitmesugused käitumisviisid, sealhulgas näiteks passiivsus, ebatervislikud toitumisharjumused, suitsetamine ja halb uni, samuti madal sotsiaalmajanduslik staatus, kõrge vanus ja naiseks olemine.

PÕHIJÄRELDUSED

  • Põletikuliste protsesside rajad võivad olla tajutava stressi ja metaboolse sündroomi vahelise seose võtmelüliks.
  • Kõrgemad stressihinnangud olid seotud suurema põletikuga, mis omakorda oli seotud metaboolse düsregulatsiooniga.
  • Stressi põletikulised tagajärjed võivad suurendada metaboolsete haiguste riski.

Kuid on oluline teada, kuidas riski vähendada või seda täielikult ära hoida, ütles Hayes. Leiud lisavad tõendeid ka selle kohta, et stress ja selle seos põletikuga võivad avaldada suurt mõju bioloogilisele tervisele üldiselt.
"Inimesed mõtlevad stressist vaimse tervise raames, et see kõik on psühholoogiline. Aga see pole nii. Kroonilisel stressil on reaalsed füüsilised tagajärjed, ”ütles Hayes. "See võib olla põletik, metaboolne sündroom või midagi muud."
Edasine töö hõlmab põhjalikumat uurimist, kas stressil on põhjuslik mõju metaboolsele sündroomile, ja stressijuhtimise tehnikate hindamist, mis võivad olla parimad põletiku vähendamiseks.

Loe uuringust lähemalt siit.