Päästeamet koostöös Keskkonnaameti ja Põhja-Tallinna linnaosa valitsusega on likvideerimas Stroomi ranna keskosast avastatud vana raskekütteõli reostust. Seni, kuni ranna äärt kontrollitakse ja reostust eemaldatakse, on Stroomi rannas ujumine rangelt mittesoovitatav. Kui keegi siiski tahab vette minna, toimub see inimese omal vastutusel.

Reostust on leitud ranna äärest madalast veest juba umbes 300-ruutmeetriselt alalt ning see asub liiva all, kust see on hakanud mingil põhjusel välja imbuma. Käsitsi kaevamisel leiti reostust kuni meetri sügavuselt.

Esialgne reostunud ala piirati koostöös rannavalvuritega juba 28. juunil ning kohe võttis Keskkonnaamet reostusest ka proovid, mis saadeti laborisse. Samal ajal asus Päästeamet reostust käsitsi kokku korjama, siiani on kogutud üle 40 koti rasket naftasaadust. Praeguseks on selgunud, et reostuse eemaldamiseks on vaja kasutada rasketehnikat, et kaevata reostunud pinnas lahti ning utiliseerida. 

Keskkonnaameti nõunik Himot Maran selgitas, et naftasaadus tuleb loodusest esimesel võimalusel kokku korjata. „Kriisiolukorraga siiski praegu tegemist ei ole, sest reostus on liivaga seotud, püsib paigal ja ei levi. Suurt ohtu merekeskkonnale ja mereelustikule reostus seega praegu ei põhjusta,“ ütles Maran.

Reostuse päriolu on hetkel teadmata, kuid selle põhjal, kui sügaval reostus asub ja kuidas käitub, võib arvata, et tegu on pigem vanema raske kütteõli jääkreostusega, mis on nüüd liivakihi liikumisega pinna lähedale jõudnud. Päästetööde käigus selgub täpsemalt, kui palju saastunud pinnast välja tuleb.  

„Meie ülesanne on kujunenud olukorras operatiivselt tegutseda, et puhas rand saaks taasavatud võimalikult kiiresti. Leiame kiirmenetlusega koostööpartnerid, et eemaldada veest reostuse jäägid nii, et reostunud ala ei laieneks. Oluline on, et keerukad tööd saaksid tehtud keskkonda võimalikult vähe kahjustades ning reostunud pinnas tuleb turvaliselt utiliseerida,“ selgitas Põhja-Tallinna vanem Manuela  Pihlap. 

Reostuse likvideerimist korraldab Põhja-Tallinna linnaosa valitsus, kes hoiab elanikke tööde käiguga operatiivselt kursis. Jätkuvad ka Keskkonnaameti kontrollreidid, kuni reostuse ulatus on lõplikult välja selgitatud ja likvideeritud.

Stroomi rannale lähim alternatiivne supluskoht on Sinilippu kandev Pikakari rand.