Nagu iga astronoomiast pisutki huvitunud inimene teab, kuulub meie Päikesesüsteem Linnutee nimelise galaktika koosseisu. Selle 100-400 miljardist tähest koosneva ketta läbimõõduks pakutakse umbes 100 000 valgusaastat ning meie Päike asub selle keskpunktist kusagil 28 000 valgusaasta kaugusel. Kui seda ette kujutada kettagolfi kettana ja meie asume pigem selle äärealadel, siis on arusaadav miks me näeme Linnutee tähti üle taeva ulatuva heleda jutina. Seda nii Linnutee välisserva kui ka keskosa poole vaadates.
- Keskkonnaharidus
- Tõrva astronoomiaklubi
- 28. oktoober 2018
- Foto: https://www.eso.org/public/images/eso1242a/zoomable/
Et seda sama jutti lahutada individuaalseteks tähtedeks, on vaja võimsaid teleskoope ning pikkade säriaegadega fotosid. Näiteks palja silmaga näeme öötaevas vaid umbes 5000 selgelt eristatavat tähte, millest üksikud kaugemad asuvad kusagil 4000 valgusaasta kaugusel. See on kõigest 4% Linnutee kogulaiusest.
Allolevalt lingilt on leitav kõige detailsem foto Linnutee keskosast, mis meile Maalt nähtuna paistab. See on tehtud Euroopa Lõunaobservatooriumile (ESO) kuuluva VISTA teleskoobiga Tšiili mägedes ning selle loomiseks kasutati tuhandeid üksikuid kokkumonteeritud kaadreid saades tulemuseks 108,500×81,500 pikslise resolutsiooniga foto.
Kuigi vaatepilt on hämmastav ja tähtede arv näib olevat loendamatu, paistab sellel fotol "vaid" 86 miljonit tähte. Ehk siis umbes 0,02 kuni 0,086 protsenti Linnutee galaktika kõikidest tähtedest. Selle põhjuseks on tõsiasi, et Galaktikas lenduv tolm ja gaas varjab meie jaoks enamuse Linnutee teisest poolest. Galaktikaid eneseid on aga Universumis kokku rohkem kui tähti Linnutees.
Head zuumimist!
Tõrva astronoomiaklubi kutsub huvilisi Tõravere observatooriumisse avalikele vaatlusõhtutele. Kui soovid ühineda anna endast märku!
Stellaarium ja 1,5 m peegliga teleskoobi torn on avatud järgmistel kuupäevadel:
16. novembril kell 18.00 - 21.00
14. detsembril kell 17.00 - 21.00
Sissepääs kõigile tasuta. Pilves ilma korral vaatlusi ei toimu. Pilves ilma korral toimub tegevus ainult Stellaariumis.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta