Uueks kooliaastaks valmistumisega kaasneb alati küsimus, milliseid koolitarbeid, nutiseadmeid või rõivaid lapsel päriselt vaja on, sest tihtilugu haaratakse kokku asju, mis hiljem kasutuna seisavad. Eksperdid jagavad nippe, milliseid nutiseadmeid eri vanuseastmes lastele osta ning kuidas koolikaupu soetada nii, et rahakotti mitte auku jätta. 

„Võimalusi erinevate vidinate soetamiseks on tänapäeval nii palju, mistõttu pole ime, kui lapsevanematel silme eest kirjuks läheb. Tihtilugu esitavad lapsed ka ise soove, mis ei vasta nende eale, teadmistele ja oskustele. Hoidmaks lastel tasakaalu nii-öelda päris elu ja digimaailma vahel, tasub valida lapsele seadmed, mida neil päriselt kõige rohkem tarvis on,“ ütles koolitusjuht Kaarel Leping. 

 

Eelkooliealisele vali nutikell, AirTag või interaktiivne mäng

 

Eelkooliealisel ehk 6-7-aastasel lapsel, kes iseseisvalt veel kuigi palju ringi ei liigu, ei pruugi igapäevaselt nutitelefoni tingimata vaja minna. Samas soovivad vanemad vahel üksi koju jääva või kodukandis sõpradega mängiva lapsega ühendust saada. „Selleks sobib suurepäraselt näiteks nutikell, millega on võimalik nii randme pealt helistada, sõnumeid lugeda kui ka lähedastel last positsioneerida GPSi kaudu,“ lausus koolitusjuht. 

Samas rõhutas ta, et Apple Watchi puhul pole Baltikumi regioonis veel võimalik ainuüksi Apple Watchi kasutada, vaid see peab olema ühendatud iPhone’iga. „See tähendab, et lapsevanem peab ühendama nutikella iseenda telefoniga või soetama lapsele oma telefoni. See võib olla ka mõni vanem mudel, mis on igapäevaselt lapsevanema käes või seisab hoopis sahtlis,“ lisas Leping.

Teine alternatiiv on AirTag, mis on mõeldud eelkõige asjade ülesleidmiseks, kuid sobib kenasti ka näiteks lapse asukoha positsioneerimiseks. „Nööbisuurune Bluetooth seade ei suuda mitte ainult tuvastada, kui kaugel või mis suunas laps on, vaid annab märku ka siis, kui ta liigub väljapoole sideulatust. AirTag annab enda asukohast märku läbi mööduvate Apple seadmete, Apple’i serveritesse, kust signaal liigub edasi AirTagi omanikule. Kui laps ise või mõni lapse ese peaks olema kadunud, siis on väga lühikese aja küsimus, millal sellest jalutab mööda mõni Apple seadme omanik, kelle abil saadetakse omanikule AirTagi asukoht. See kõik toimub automaatselt,“ selgitas Leping. See on andnud lapsevanematele võimaluse paigaldada pisike AirTag koolikoti, üleriiete, jalg-või tõukeratta ja miks mitte ka rahakoti sisse. 

Paljudel peredel on kodus olemas tahvelarvuti, mis annab võimaluse ka seda väikelastega kasutada. „On mitmeid võimalusi, kuidas läbi interaktiivsete keskkondade arenda lapse oskusi. Näiteks Osmo arendavate mängudega saab laps harjutada joonistamist, värvimist ja kirjutamist. Samuti on lisavõimalused arvutamise, sõnade õppimise, programmeerimise ja miks mitte ka pitsarestorani pidamiseks,“ andis iDeal Groupi koolitusjuht nõu. 

 

Alg- ja põhikoolilapsele vali nutitelefon ja kõrvaklapid

 

Kooliealise lapse esimeseks nutitelefoniks sobib nii-öelda lihtsam versioon, mis on paraja suuruse ja võimekusega, kuid veidi soodsam. „Näiteks iPhone SE, mida tihtilugu nimetatakse ka säästu iPhone’iks. Kuigi tegemist on paariaasta taguse mudeliga, siis on telefon väga kiire ja nobe nii igapäevasteks tegevusteks kui ka mängude mängimiseks ja videote loomiseks või töötlemiseks,“ nentis Kaarel Leping.

Lisaks nutitelefonile kuluvad kooliealisele lapsele ära ka juhtmevabad kõrvaklapid, millega segamatult koolitükke teha või muusikat kuulata. „Juhtmevabade klappide ostmisel kardetakse eelkõige seda, et lapsed need kohe ära kaotavad, kuid Apple’i puhul on seda hirmu vähem, sest ka kõrvaklappe on võimalik positsioneerida,“ lisas  koolitusjuht, kes peab juhtmevabadest klappides palju ohtlikumaks juhtmega kõrvaklappe, kuna juhe võib mänguhoos või trenni tehes kuskile kinni jääda ja seda kahjustada. 

 

Gümnaasiumi õpilasele tasub sülearvuti asemel osta tahvel

 

Gümnaasiumi ikka jõudes tasub vaadata noorele endale kuuluva tahvelarvuti poole, kuna nii õpingute kui eraelu selle kasutamise vajadus suureneb. „Nooruk saab tahvelarvutis teha ära pea kõik oma koolitükid, kuna tänapäevaste tahvlite ekraanid on juba piisavalt suured. Lisaks on võimalus kuvada ekraanil vähemalt kolme rakendust korraga ehk näiteks lugeda koolimaterjali, vaadata õpetaja videopilti ja toksida virtuaalsel ekraanil märkmeid,“ kirjeldas Leping. Kunsti- ja joonistamishuvilistel on võimalik nutipliiatsiga avastada ka digitaalset kunstimaailma. Samuti võimaldavad uued iPadid salvestada muusikahuviliste loomingut ning töödelda kvaliteetseid videoklippe.  

„Gümnaasiumiõpilasele, kes on aktiivne ja liigub palju ringi, on tahvelarvuti kindlasti mugavam kui süle- või lauaarvuti,“ lausus koolitusjuht. 

 

Jäta säästukonto puutumata

 

Uue kooliaasta algus tähendab perekonnale alati kopsakaid väljaminekuid, sest olenemata sellest, kas lapsed käivad veel lasteaias või koolis, tuleb soetada nii uusi koolitarbeid kui rõivaid. „Kooliaasta algus võib pere eelarve korralikult rivist välja lüüa, kui kõik vajaminevad asjad ostetakse ühes kuus. Selle vältimiseks tasub otsida kaupmehi, kes pakuvad paindlikku „osta kohe, maksa hiljem“  võimalust, mille puhul saab ostud ajatada. Näiteks saab ostu eest ilma ühegi lisatasuta tasuda järgmisel kuul või ajatada ostusumma hoopiski kolme kuu peale maksmiseks,“ sõnas Inbanki Eesti äriüksuse juht Valdeko Kübarsepp. Lisaks sellele on ka enamus krediitkaardid kuni 45-päevase intressivaba perioodiga, mis samuti võimaldab oste ajatada ning millega kaasneb ka ostukindlustus. 

Äriüksuse juht pani südamele, et võimalusel tasub säästukonto või meelerahufond koolikaupade ostmisel puutumata jätta, sest seda võib vaja minna siis, kui midagi ootamatut juhtub. „Kunagi ei tea, millal meil oma sääste tõeliselt vaja on, mistõttu tasub ühekordsete suuremate väljaminekute puhul pigem leida mõni endale sobiv finantseerimislahendus, sest osamakseid teha on tihtilugu lihtsam, kui säästukontole raha tagasi koguda,“ kirjeldas Kübarsepp.  

Ta rõhutas, et kulude kokkuhoiuks tasub silma peal hoida ka koolialguse kampaaniapakkumistel ning koolikaupu soodushinnaga osta. „Koolikaupade soetamisega ei tasu oodata viimase minutini, vaid juba varakult mõelda mida ja kuidas osta,“ nentis Kübarsepp.