Kui kooliaasta algus läheneb ja lastetoas võetakse ette värskenduskuur, tuleks mõelda sellele, kuidas erinevas vanuses koolilaste vajadused on muutunud. Kas on aeg väikeseks jäänud kirjutuslaud välja vahetada või tööpinda suurendada? Ehk on vaja täiendavaid hoiulahendusi või piisab lihtsalt sisustuse värskendamisest uue vaiba, kardinate või teiste detailidega? Sisekujundaja tutvustab praktilisi ja taskukohaseid lahendusi, kuidas mitu koolilast ühte tuppa mahutada nii, et kõigil on seal hea olla.

„Väike, aga mugavalt ja funktsionaalselt sisustatud ruum mõjub meeldivamalt kui suurem tuba, mille sisustus ei ole läbi mõeldud. Kõige olulisem on, et toas oleks kirjutuslaud või mitu. Samuti sobiv valgus, et lapsed saaksid joonistades, koduseid ülesandeid tehes või meisterdades koos istuda. Oluline on, et põrandale jääks ruumi ka mängimiseks ja et toas oleks piisavalt hoiulahendusi, kuhu riided, mänguasjad ja raamatud korralikult ära panna,“ loetles IKEA sisekujundaja Anneli Saluste lastetoa tähtsamaid omadusi.


Tuba, mis kasvab koos lastega


Sisekujundaja märgib, et raha säästmiseks sisustatakse lastetuba tihti mööbliga, mis on mõeldud täiskasvanutele. Kuid ta soovitab seda vältida: koos lastega kasvav mööbel aitab raha kokku hoida ning loob ka turvalise ja mugava keskkonna, kus lastel on mõnus olla.

„Et lastetuba ei peaks iga paari aasta tagant ümber kujundama, vali sinna ergonoomiline mööbel, mis suudab laste arenguga sammu pidada: pikendatavad voodid, muudetava kõrgusega lauad ja toolid, muutuvate vajaduste kohaselt täiendatavad kapid. Tuppa tuleks valida selline kujundus, mis ei hakka aastatega liiga lapselikult mõjuma,“ ütles Saluste.

Sisekujundaja selgitas, et kui ühes toas elab kaks või mitu last, peavad nii mööbel kui muud lahendused olema väga praktilised.

„Kui ühes toas elab mitu last, võiks sinna ruumi säästmiseks valida narivoodi. Veel üks põrandapinda kokku hoidev lahendus on kõrge voodi, mille alla mahuvad kirjutuslaud ja riidekapp. Selline kombinatsioon võtab vaid kaks ruutmeetrit,“ sõnas Saluste.


Ruumi tuleb jätta ka mängimiseks


Laste vanusest sõltumata on oluline, et lastetoas jääks ruumi ka mängudeks ja loovtegevusteks. Selleks pole tarvis eraldi mööblit – jäta vaid põrandale piisavalt ruumi ja kata see kergesti hooldatava vaibaga, et lastel oleks mugav. Lisa ka sobivad hoiulahendused mänguasjade hoiustamiseks.

„Lastetoast ei tohiks kindlasti puududa kastid ja korvid mänguasjade ning teiste väikeste esemete jaoks. Samuti raamaturiiulid, mis aitavad vältida asjade kuhjumist põrandale ja teistele pindadele, ning sellega kaasnevat segadust, mis jätab ruumist korratu mulje,“ selgitas sisekujundaja.

Ratastega kastid ja tumbad, mida saab voodi alla lükata, kui neid parajasti ei kasutata, on vaid paar näidet lastetoa mängu- ja puhkealale sobivatest praktilistest ruumi säästvatest lahendustest.


Suurema osa segadusest moodustavad pisiesemed


Väikese ruumi puhul on väga oluline, et ka kõige pisem asi oleks oma kohal. Kooliealistel lastel on alati ohtralt kirjatarbeid, joonistusvahendeid ning vihikuid ja kaustikuid. Kõigel peaks olema kindel koht, et asjad ei kuhjuks lauale, kus nad tekitavad keskendumist takistavat segadust.

„Igasuguste väiksemate asjade hoidmiseks sobivad suurepäraselt perfotahvlid. Neid saab hõlpsalt täiendada nagide, riiulite ja klambritega. Lapsed saavad siia riputada nii koolikotid, mütsid, veepudelid kui koolitarbed. Pliiatsitopsid, ajakirjahoidikud ja teised kirjatarvete korrastajad hoiavad ka laua korras,“ soovitas sisekujundaja.


Igaühele oma nurgake


Saluste sõnul on mitme lapse toa sisustamisel üks keerulisemaid küsimusi see, kuidas leida kõigile isiklikku ruumi. Kuid sisekujundaja selgitab, et isegi väikest tuba on võimalik nii jaotada, et pinged ja vaidlused jäävad tulemata.

„Üks võimalus on piiritleda iga lapse ala tema lemmikvärvidega. Värvi sealsed seinad, kapid ja muu mööbel lapse valitud tooni, sest see tekitab tunde, et see nurgake kuulub ainult temale. Iga voodi kõrvale võib paigutada riiuli või riputada kergema riiuli voodi kohale, millel saab hoida isiklikke esemeid, lemmikmänguasju ja raamatuid,“ tõi Saluste välja.