Tallinn jätkab linnahalli ümbruses oleva ala korrastamisega: projektiga URBREATH elavdatakse piirkonda uute taktikalise urbanismi sekkumistega ning lisaks katsetatakse koostöös TalTech’iga looduspõhiste lahendustega lume sulamisvett filtreerivat süsteemi.

Tallinn osaleb Euroopa Komisjoni Horizon Europe programmist rahastatud teadusprojektis URBREATH, mille eesmärk on tugevdada linna vastupidavust kliimamuutustele. Linnahalli ümbrusesse plaanitakse Rohejälje projekti jätkuks taktikalise urbanismi sekkumisi, mille tulemusel valmib tulevase Vanasadama trammitee Rumbi tänava peatuse juurest mereni kulgev jalakäijatee. Seda kõike plaanitakse teha kaasates kohalikku kogukonda, et saada neilt ideid ning ettepanekuid, kuidas ala arendada.

Abilinnapea Vladimir Sveti sõnul on URBREATH projekt suurepärane võimalus jätkata eelmisel, Tallinna Euroopa rohelise pealinna aastal juba alustatud ala korrastamist ja Tallinna mereäärse tee ühendamist Kruiisiterminali ja Kalaranna vahel.

„Oleme juba alustanud seni jõude seisnud linnaruumi haljastamist ja mereääre avamist, pakkudes seal meeldivat teekonda jalutamiseks ja erinevaid muid vaba aja veetmise võimalusi. Näiteks avati Linnahalli kõrval linna esimene jätkusuutlik, Logi kogukonnasaun. Püüame kujundada sealsele linnaruumile tervikliku lahenduse, mis vastab nii elanike kui ka keskkonna vajadustele," ütles Svet. 

„Tahaksime teekonnale luua erinevaid mängulisi turnimiselemente noortele, näiteks palkidest tasakaalurada, samuti puhkekohti ja ehk ka mõni pisem varjualune, kuhu on võimalik mere ääres ilmastikuolude eest varjuda,“ lausus projekti üks eestvedajaid Tallinna strateegiakeskuse ruumiloome osakonna arhitekt-linnaplaneerija Ann Kristiin Entson.

Lisaks on Tallinn katsetamas mereäärsel lumekogumisalal looduspõhiste lahendustega filtreerimissüsteemi, suudaks alal asuvas sulalumest eraldada sinna kogunenud ohtlikud aine ja prügi, mis muidu põhjavett, merevett ja ka pinnast reostada võivad.

Veel hõlmavad projekti tegevused rohefaktori digitaliseerimist ja täiustamist.

URBREATH projekt on praegu ettevalmistus- ja planeerimisfaasis, esimeste uuringutega alustatakse 2024. aasta kevadel ning projekti tegevused kestavad kuni 2027. aasta lõpuni.

Välisprojekt URBREATH toetab „Tallinn 2035“ arengustrateegia sihte „Sõbralik linnaruum“, „Heatahtlik kogukond“, „Roheline pööre“ ning „Kodu, mis algab tänavast“. Projekti tegevusi rahastatakse 677 500 euro ulatuses Euroopa Horisont programmist.

Projekt „Rohejälg“ koondab enda alla üle linna toimuvaid tegevusi, mille eesmärk on parandada rohealade kvaliteeti, tuua uut haljastust ja parandada linnaruumi tiheda kasutusega kohtades, toetada linnasiseste rohevõrgustike kujunemist ning katsetada uudseid linnaruumilisi lahendusi.  Lisaks Linnahalli ümbrusele sai mullu uue ilme Pirita jõe suudme ala, üle linna on rajatud lilleniite ja toidusalusid, istutatud mitusada puud. Väga menukaks osutus Raekoja platsi suvepark, mis avatakse täies mahus taas juuni alguses. Tänavu saavad valmis ka Trassipark Liivalaia tänava ääres ning asumikeskuste uued ilmed Lasnamäel Mustakivis ja Nõmmel Jaama tänaval.