7. oktoobrist 4. novembrini toimub rohelise pealinna rahvakogu, mis keskendub linnaroheluse terviklikkusele ja sidususele terve linna ulatuses. Linn kutsub esimest korda sellise kaasamisprotsessi kaudu linlasi arutlema, kuidas kujundada Tallinnas sidusat, elanikele atraktiivset ja kliimamuutustega kohaneda aitavat haljastut.
- Bioneeri uudised
- 31. mai 2023
- Foto: Pixabay
„Tallinn on sel aastal Euroopa roheline pealinn ja see annab hea võimaluse mõelda koos ning teha sisulisemat koostööd linnaelanike, ettevõtete ja organisatsioonidega. Samuti tõsta teadlikkust loodusest – rohelusest ja kliimamuutustest. Rahvakogu on kaasamise formaat, mida Tallinnas ei ole varem kasutatud ja rohelise pealinna aasta on sobiv hetk selle katsetamiseks,“ sõnas abilinnapea Vladimir Svet.
„Viimaste aastate rahvusvahelised projektid ning teadustulemused tõendavad üheselt: vaja on rohkem loodust linna sees ja loodus peab olema igaühele lihtsalt kättesaadav. Vahetu kontakt loodusega nii linnaruumis kui ka maal toetab vaimset tervist ja suurendab heaolu,“ selgitas Svet, miks valiti rahvakogu teema just selline.
Rohelise pealinna rahvakogu programm järgib rahvusvaheliselt väljakujunenud ülesehitust. 60-liikmelise rahvakogu jaoks moodustatakse suve lõpus 15-aastastest ja vanematest elanikest esinduslik valim. Oktoobris kokku kutsutavad inimesed saavad vajalikud eelteadmised, et teha kvaliteetseid ja läbimõeldud ettepanekuid, mis esitatakse 4. novembril. Iga vähemalt 80% toetusega ettepanek loetakse rahvakogu poolt vastu võetuks ja antakse üle Tallinna linnavalitsusele.
„Rahvakogu ettepanekud aitavad täpsustada mitmeid haljastuse, linnamaastiku ning linnaplaneerimise tegevus- ja investeerimisplaane. Ettepanekutega tutvutakse hoolikalt ja leitakse parimad võimalused, kuidas neid linna plaanidesse ja kavadesse sisse kirjutada,“ ütles Tallinna strateegiadirektor Raido Roop.
Rohelise pealinna rahvakogu korraldamist konsulteerib DD sihtasutuse Demokraatiakeskus. Demokraatiakeskus arendab ja katsetab rahvakogu formaati kestliku arengu nimel.
Rohkem infot Rohelise pealinna rahvakogu kohta leiab aadressilt greentallinn.ee/rahvakogu. Peagi hakkab info rahvakogus osalemise kohta jõudma ka Tallinna kõikide linnaosade elanikele.
Rahvakogu on teadmistel ja aruteludel põhinev koosloome, kus otsuseid teeb elanikkonda esindav miniavalikkus. Kliimamuutustest tulenevate küsimuste arutamiseks ja ettepanekute tegemiseks on Eestis viimastel aastatel toimunud kaks kliimakogu: Ida-Viru maakonna noortega õiglase ülemineku teemal (2021 talvel) ning Tartu elanikega liikuvuse ja linnaplaneerimise teemadel (2022 kevadel).
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta