Tallinna Keskkonnaameti esindajad kohtusid Euroopa regionaalarengu fondi programmi Interreg IV C poolt rahastava projekti „Regionaalne panus Euroopa taaskasutuskogukonda – R4R“ partneritega projekti esimesel konverentsil Pariisis. Projekti põhieesmärgiks on vähendada EL regioonide vahelisi erinevusi jäätmete taaskasutamise valdkonnas.

Projekt, mida juhib Ile-de-France regiooni jäätmete käitlemise järelvalvekeskus (ORDIF), ühendab ambitsioonika eesmärgi kaudu Euroopa 12 regiooni, et edendada regionaalset koostööd Euroopa taaskasutamise valdkonnas.

Euroopa omavalitsused peavad täitma Euroopa jäätmekäitluse direktiivi, kui on valinud erinevad lähenemisviisid taaskasutuse osas seatud eesmärgi saavutamiseks. Erinevused jäätmekäitluse alases tegevuses on ilmsed, varieerudes vähem kui 10% kuni rohkem kui 70% erinevate regioonide vahel. 3 aastat kestva R4R projekti eesmärk on välja töötada ühtne raamistik jäätmevaldkonnas käsitlevate andmete jälgimiseks, kogumiseks ja taaskasutuse määra kindlakstegemiseks.

„R4R eelarvega 2,2 miljonit eurot, millest kolmveerand kaetakse Euroopa fondidest, võimaldab meil kõigil kasu saada partnerite kogemusest“ ütles juhtivpartneri esindaja, ORDIf´i president Eric Chevaillier. Projekti kommunikatsiooni eest vastutava partneri, Belgia jäätmetöötluse ja säästva ressursikasutuse juhtimise linnade ja regioonide assotsiatsioon „ACR+“ esindaja Olivier De Clercq märkis: „See projekt on ka solidaarsuse tekitamise vahend väga erineva taustaga ja toimetulekuga regioonide vahel.“

Tallinna Linnavalitsus loodab kogemuste vahetamise abil R4R projekti raames leida optimaalseid lahendusi oma jäätmemajanduse korraldamiseks ja saavutada senisest kõrgem taaskasutuse tase. „Veel hiljutise ajani oli peamine viis jäätmetest vabanemiseks nende ladestamine prügilates,“ selgitas Tallinna Keskkonnaameti juhataja Otto Popel. „Täna räägime üha rohkem sellest, et jäätmed saavad olla toormeks teistes tootmisharudes nagu soojuse- ja elektritootmine või siis ümbertöödeldud viisil, mis võimaldab neid uuesti kasutada,“ selgitas Popel. Tehnoloogia arenedes saab tänastest jäätmetest homne rikkus, mis ajendab turuosalisi tegema pingutusi, et need enda käsutusse ja kasutusse saada. „Euroopa Liit on seadnud eesmärgiks, et vähemalt 50% tekkivatest jäätmetest leiaks taaskasutust ühel või teisel viisil.“

Projektis osalevad 13 partnerit: Tallinn, Odense Renovation A/S, Taani; Steiermarki Liidumaa (Austria); Zagreb (Horvaatia); Lissabon (Portugal); Caserta provints (Itaalia); Kataloonia Jäätmeagentuur (Hispaania); EFXINI POLI (Kreeka); Limericki krahvkond (Iirimaa); Flaami regioon (Belgia); Belgia jäätmetöötluse ja säästva ressursikasutuse juhtimise linnade ja regioonide assotsiatsioon (Belgia); Sofia (Bulgaaria); Zagreb (Horvaatia); Ilfovi vald (Rumeenia).