Linnaaianduse ja keskkonna valdkonna projektide toetuse eesmärk on suurendada kodanikualgatuse ja elanike koostöö kaudu linlaste keskkonnateadlikkust ja elurikkust linnas. Tänavu jagatakse toetusi kolmes voorus kogusummas 458 000 eurot.

  • Toit ja aiandus
  • 9. jaanuar 2025
  • Foto: Laagna kogukonnaaed. Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

“Hea elukeskkonna loomiseks saab igaüks meist midagi ära teha ja sellepärast ka Tallinna linn häid algatusi toetab. Kogukonnaaiad on hea koht, kus naabrid saavad üheskoos kasvatada söödavaid taimi, õppida hoidma loodust ja arendada häid suhteid,” lausus Tallinna abilinnapea Pärtel-Peeter Pere.

Huvi linnaaianduse vastu on Tallinnas aasta-aastalt kasvanud ning kõnetab erinevas vanuses ja taustaga linnaelanikke.

“Kogemus näitab, et tarbetaimede kasvatamine linnas avaldab positiivset mõju nii aiapidajatele endile kui ka linnale tervikuna – levib heanaaberlik ja keskkonnasõbralik mõtteviis ning säilib linnalooduse mitmekesisus,” lausus Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti kogukonnaaedade projektijuht Maria Derlõš.

Praeguseks on linnaaedu Tallinnas igas linnaosas, kokku on neid üle 200, sealhulgas 46 kogukonna- ja ligi 190 õppeaeda. Linnaaianduse jätkuva arengu toetamiseks on avatud kaks taotlusvooru.

3. veebruarini saavad juriidilised isikud (sh korteriühistud, mittetulundus- ja äriühingud, erakoolid ja -lasteaiad) esitada taotluse kogukonnaaia, eraharidusasutuse õppeaia või muu linnaaianduse projekti toetuseks. Taotlusvooru eelarve on 175 000 eurot.

17. veebruarini saavad taotleda õppeaedade toetust kõik Tallinna linna ametiasutused ja nende hallatavad asutused (koolid, lasteaiad, noortekeskused, raamatukogud, muuseumid, hoolekandeasutused jt). Taotlusvooru eelarve on 183 000 eurot. 

Mõlemas taotlusvoorus on oodatud taotlused nii juba toimivate linnaaedade arendamiseks kui ka uute rajamiseks. Toetust võib kasutada taimede, materjalide, tööriistade ja inventari soetamiseks ning linnaaianduslike ja muude keskkonnahariduslike tegevuste korraldamiseks (ühistegevused, talgud, loengud jmt).

3. märtsini saavad juriidilised isikud (sh mittetulundus- ja äriühingud, korteriühistud, kodanikuühendused, asumiseltsid) esitada taotluse keskkonna valdkonna projektide elluviimiseks. Taotlusvooru on oodatud erinevad keskkonnateadlikkust kasvatavad projektid, mis on seotud elurikkuse, veekaitse, välisõhu parandamise, müra vähendamise ning kliimamuutustega. Selle taotlusvooru eelarve on 100 000 eurot.

“Mõjusaim viis linnaelanike keskkonnateadlikkust kasvatada on nende kaasamine erinevatesse praktilistesse tegevustesse. Alanud aastal on keskkonna valdkonna toetuste kogumaht eelmise aastaga võrreldes kahekordistunud. Muuhulgas saab toetussumma eest korraldada koos kogukonnaga loodustööde talguid, et teha midagi konkreetset linnalooduse heaks ja samas ka õppida rohkem selle kohta. Lisaks toetame temaatiliste loodusretkede,  töötubade ja õppepäevade korraldamist,“ lausus Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti keskkonnahoiu osakonna juhataja Meelis Uustal.

Tallinna Keskkonna-  ja Kommunaalamet korraldab 20. jaanuaril kell 17 veebis infotunni kõigi taotlusvoorude tingimuste ja taotlemise protsessi tutvustamiseks, kuhu on oodatud kuulama ja oma küsimusi esitama kõik huvilised. 

Infotunniga liitumise info koos taotlusvoorude tingimuste, abimaterjalide ja kontaktidega leiab veebilehelt www.tallinn.ee/kekotoetused.