Tallinna linnavalitsus saatis linnavolikogule otsuse eelnõu, mille kohaselt Tallinna Jäätmekeskus nimetatakse ümber Tallinna Ringmajanduskeskuseks. Nime muutus on vajalik seetõttu, et asutuse jäätmealane tegevus on järjest enam asendumas ringmajanduslike tegevustega.
- Jäätmed
- 11. september 2024
- Foto: Katkine pokaal Soo tänaval / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Tallinna ettevõtluse valdkonna abilinnapea Margot Roose sõnul sümboliseerib antud nimevahetus pöördelist muutust jäätmete käitlemise põhimõtetes.
„Varasemalt keskendus Tallinna Jäätmekeskus peamiselt jäätmete kogumisele ja käitlemisele, kuid aja jooksul on keskuse tegevus laienenud, hõlmates nüüd ka ringmajanduse edendamist. Uue nime ja uute ülesannetega soovitakse pakkuda laiemat valikut teenuseid, sealhulgas jäätmete liigiti kogumine, korduskasutus ja parandustööd,“ selgitas Roose. „Uue nime ja uue lähenemisega soovime Tallinna elanikele pakkuda võimalusi, kuidas muuta oma tarbimisharjumused kestlikumaks ja anda panus linna rohelisemasse tulevikku.“
Jäätmekeskuse ümberkujundamine on osaks Tallinna jäätmekava 2022–2026 prioriteetsete valdkondade elluviimisest, mille hulgas on ka ringmajanduse edendamine.
Ringmajanduskeskustes on korduskasutusruumid, kuhu inimesed saavad tuua oma korralikud ja terved, kuid ebavajalikud esemed, mis lähevad siis uuele ringile. Näiteks laste rõivad või spordivahendid, mis on jäänud väikseks, kuid on endiselt heas korras. Uutes keskustes paiknevad ka parandustöökojad, kus linlased saavad oma mööblit või riideid kas ise või meistri juhendamisel parandada, andes neile uue elu.
Esimene ringmajanduskeskus avatakse oktoobris Lillekülas aadressil Mustjõe 40. Tulevikus on plaanis rajada ringmajanduskeskused ka Lasnamäele ja Haaberstisse, samuti kohandatakse ringmajanduskeskusteks olemasolevad jäätmejaamad Paljassaares, Pääskülas, Rahumäel ja Pärnamäel.
Uuele nimele minnakse jäätmekeskustes üle järk-järgult, kusjuures ringmajanduse põhimõtete kohaselt kasutatakse ära vana nimega trükised ja esemed, samal ajal kui uutel keskuste siltidel ja materjalidel kasutatakse juba uut nime.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta