2011. aastal lõppes edukalt Euroopa Regionaalarengu fondi (ERDF) INTERREG IVC rahastatav piirkonnaülene programm POWER, mille üheks allprojektiks oli SEECA (Strategy for Energy Efficiency through Climate Agreements – energiatõhususe strateegia läbi kliimakokkuleppe), kus projekti Rootsi peapartneri eeskujul valmisid ka Tallinna Keskkonnameti eestvedamisel säästva energiakasutuse käsiraamatud toitlustuse, kaubanduse ja tööstusega tegelevate ettevõtete ja kontorite jaoks ning propageeriti keskkonnasõbralikku transporti.

Kontori käsiraamatud jagati Tallinna linna ametitele ja linnaosadele, et ametnikud õpiksid ka käituma energiasäästlikumalt ja keskkonnasõbralikumalt. Koostöös projekti partneritega tehti ettevalmistusi kliimakokkulepete sõlmimiseks ettevõtete ja asutustega, mille alusel võetakse kohustus rakendada energiasäästlikumat töökorraldust.

Kuigi transport ei kuulu Tallinna Keskkonnaameti põhitegevuse valdkonda, peeti vajalikuks toetada keskkonnasõbralikuma transpordi kasutamist.

SEECA projekti raames telliti Tallinna kommunaalteenustega seotud veokite keskkonnamõju vähendamise uuring. Uuring andis ülevaate Tallinna transpordi kütuse tarbimisest ja erinevate transpordiliikide CO2 heitkoguste trendidest ning soovitusi kommunaalvaldkonna ettevõtete veokite keskkonnamõju vähendamiseks ja kogu Tallinna transporti puudutavate meetmete rakendamiseks. Uuringu tulemuste ja soovitustega arvestatakse Tallinna linna vastava valdkonna edasiste arengudokumentide koostamisel.

SEECA projekti raames viidi läbi rahvusvaheline koolitusseminar ’’Keskkonnasõbralik transport ja gaasilised mootorkütused’’, milles osales ligi 60 inimest erinevatest ettevõtetest ja asutustest. Positiivse tulemusena alustasid mõned osavõtjad läbirääkimisi oma sõidukite ümberehitamiseks maa/biogaasile, mis on nii keskkonnasõbralikum kui ka raha säästvam tehnoloogia.

Seminaril „Säästlik sõiduviis – Eco-Driving“ tutvustati Tallinna suurematele kommunaalteenustega seotud ettevõtetele säästliku sõiduviisi vajadust ja olulisust ning võimalust koolitada oma juhte, et säästa kütust, keskkonda ja teisi ebasäästvast sõiduviisist tulenevaid kulusid.

Programmi POWER oluliseks väljundiks sai madala süsinikudioksiidi sisaldusega majanduse juhtimise teekaart Tallinna piirkonna jaoks. Teekaart on juhendmaterjal, mis keskendub viiele teemale: energiatõhusus, taastuvenergia, ökoloogiline innovatsioon, säästev transport ja käitumisharjumuste muutmine. Teekaart käsitleb juhiseid otsusetegijatele, mis koosneb mitmest etapist: esiteks, määratletakse üks viiest teemast, siis püstitatakse ülesanne, seejärel antakse soovitusi poliitika osas, räägitakse rakendatavatest meetmetest, püütakse leida sobiv vastutav asutus või institutsioon ja huvirühmad ning tuuakse välja viited tõendusmaterjalidele.

Programmi POWER põhieesmärkide populariseerimiseks osaleti keskkonnafestivalil ’’ROHEVIK ehk Roheline tulevik’’, mis toimus 15 – 17 septembril 2011. Keskkonnafestivali avaürituseks oli Tartus rahvusvaheline konverents "Kaasaegsed ökolinnad", seejärel jätkus Rohevik konverentsiga Tallinnas, kus olid teemadeks tuuleenergia arendamine, väiksemate kogukondade võimalused uute säästlike energialahenduste kasutuselevõtuks, rohelise majanduse rahastamisskeemid, elektritranspordi areng jms. Konverentsi avasid Soome keskkonnaminister Ville Niinistö, Riigikogu majanduskomisjoni esimees Kaja Kallas ning Tallinna abilinnapea Arvo Sarapuu. Rohevik kulmineerus suure rahvaüritusega “Meie tulevik – elektrisõidukid” Vabaduse Väljakul.

Esitlusel osalesid sellised elektriautod nagu JonElis, Mitsubishi, ERA, Peugeot, Pobeda, Fiat, Toyota, Citroën, Nissan, Volkswagen ja teised. Lisaks tutvustati ka elektrijalgrattaid, elektrilist ATV-t ja rulasid. Täiendavalt tutvustati elektriautode laadimist, EL-i keskkonnapoliitikat, KredEx rääkis elektriauto ostutoetusest ja samas sai ka elektriautoga proovisõitu teha. Sel päeval tutvustati inimestele ka taastuvenergia kasutamise võimalusi kodumajapidamises. Vabaduse väljakul toimuval üritusel osales umbes 2000 inimest, mis viitab ilmekalt inimeste väga suurele huvile keskkonnasõbralike tehnoloogiate vastu.


Projekti tulemustega saab tutvuda veebilehtedel: www.tallinn.ee