Just põgenikeks võib kutsuda kümneid tuhandeid inimesi, kellel pole enam kodu ega linna, kuhu naasta pärast Fukushima tuumajaama katastroofi. Need inimesed peavad elama teadmatuses ka terviseprobleemidest, mida kõrge radioaktiivsuse tasemega kokkupuutumine neile põhjustab. Üks tuumajaama ohvritest on Fukushima piirkonnas asuva Futuba linna endine linnapea Idogawa Katsutaka, kes külastas sel nädalal Tallinna laeval Peaceboat.
- Energeetika
- 24. mai 2013
Rahulaev PEACEBOAT on Jaapani mittetulunduslik organisatsioon, mille meeskond osales päästeoperatsioonidel tuumasaaste piirkonnas peale 2011. aasta 11. märtsi katastroofi. Meeskond koordineeris 18 000 vabatahtliku tegevust ning aitas elanikel evakueeruda.
Idogawa Katsutaka oli ohupiirkonnas ainuke linnapea, kes otsustas oma linna ametlikult evakueerida. Evakueeritud Futuba asub Fukushima Daiinichi tuumajaamast 3km kaugusel.
Endise linnapea sõnul pole aga katastroof sugugi läbi ning sellega tegelemist raskendab asjaolu, et tuumaelektrijaamade omanik Tepco kontrollib kogu kommunikatsiooni, mistõttu ei kajastata tegelikku olukorda kohalikus ega rahvusvahelises meedias.
Idogawa Katsutaka hinnangul on olukord sama ka tervise uuringutega, kus Fukushima Meditsiini Ülikool küll uurib kõrge radioaktiivse tasemega kokkupuutunud inimesi, kuid ei avalda tulemusi isegi mitte uuritavatele endile, rääkimata avalikkusest.
Linnapea sõnul räägitakse Jaapanis tuumajaama katastroofist kui loodusõnnetusest, kuid endise linnapea sõnul seob kõiki tuumajaamade õnnetusi inimvea faktor: seda ka Fukushimas. Näiteks ei olnud lekkinud 5. ja 6. reaktoris jahutussüsteemi, kuigi teistes reaktorites oli.
„Inimesed, kes väidavad, et tuumajaamad on ohutud, on selle õnnetuse taga,“ rääkis Katsutaka, kelle sõnul on tuumaelektrijaama omaniku suhtumine kohalikesse inimestesse peale õnnetust täielikult muutunud.
„Nad lubasid meile, et tuumajaam tuleb ohutu ning sõlmisid meiega isegi sellekohase lepingu,“ rääkis linnapea Tallinnas Peaceboat laeva külastanutele. Tuumaelektrijaama ehitamine oli viga, mida ei saa enam tagasi võtta ning mille tõttu on linnaelanikud sunnitud nüüd elama mujal.
„Tuumajaamu ei saa ehitada ilma valedeta,“ ärritus Katsutaka silmnähtavalt rääkides oma kogemusest elektritootjaga. Mees nentis, et tavaliselt kerkivad tuumajaamad vaestesse piirkondadesse, kus inimestele lubatakse raha ja töökohti.
Oma kohtumisel eestlastega toonitas Katsutaka, et on mures miljonite inimeste pärast, kes siiani elavad kõrge radioaktiivsusega piirkonnas põhjusel, et Jaapani Valitsuse sõnul võib seal elada või kuna neil lihtsalt pole kuhugi minna.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta