Tallinnas ja kõikjal Eestis on alanud kaitsealuste orhideede õitsemisaeg, mis rõõmustab kõiki orhideesõpru. Tallinnas esineb 20 liiki looduslikke orhideesid ehk käpalisi, mis on II ja III kaitsekategooria liikidena kaitse all. Nende noppimine vaasi või välja kaevamine on keelatud ja võib tuua kaasa trahvi. 
 

Kahjuks leiab igal aastal aset juhtumeid, kus teeradade kõrvalt murtakse käpalisi sedavõrd ohtralt endale vaasi, et see võib kahjustada nende taimede pikaajalist püsimist selles kasvukohas.

„Kõige enam kiputakse vaasi lõikama just halli käppa, sest praegu, mai lõpus, õitsedes torkavad tema kaunid lillakad õisikud kaugele silma,“ ütles Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti looduskaitse spetsialist Meelis Uustal. Vaasis aga orhideed kuigi kaua ei püsi. „Arukas on imetleda neid taimi nende loomulikus keskkonnas ja jätta see võimalus ka teistele linlastele,“ lisas Uustal.

Kaitsealuse liigi kahjustamine, sh ilma loata ümber istutamine, on looduskaitseseadusega keelatud.

„Mõnikord on näha orhideede kasvukohtades kaevamisjälgi, mis viitab sellele, et ilmselt on taimed viidud endale aeda. Paraku on nii, et käpalised vajavad spetsiifilisi kasvutingimusi, mis on nende looduslikus õitsemiskohas olemas, kuid koduaias enamasti mitte. Seepärast on neid auke kurb vaadata, sest suure tõenäosusega oli see loodusest varastamine ilma asjata ja taim hukkub aias,“ lausus Uustal.

Tallinn on orhideede poolest väga liigirikas, kuna siin esineb pool Eesti orhideeliikidest. Lisaks hallile käpale õitsevad praegu linnas rangema kaitse all olevad jumalakäpp ja kaunis kuldking. Käpaliste õitsemise kõrgaeg saabub juuni teises pooles ja juuli alguses.

Tallinn toetas hiljuti ka Rainar Kurbeli raamatu „Tallinna orhideed. Teejuht linnaloodusesse“ väljaandmist, mis tutvustab Tallinna olulisemaid rohealasid läbi seal kasvavate looduslike orhideede.