Tallinn plaanib laiendada linnaaedade võrgustikku ning neljapäeval, 17. novembril kell 13 toimub linnaaianduse kogemuspäev, kus veebi vahendusel jagatakse teadmisi ning kogemusi aedade rajamisest ja arendamisest. Praegu on pealinnas ligi 160 linnaaeda ning nende tegemistes lööb kaasa üle 20 000 linlase.

  • Toit ja aiandus
  • 14. november 2022
  • Foto: Mustamäe kogukonnaaia kõrgepeenrad. Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

„Linnaaiandus muutub aina populaarsemaks ning linna toel on Tallinnas rajatud juba 129 õppeaeda ning 29 kogukonnaaeda. Ka linnainimestele on aina olulisem side looduse ja maaga ning kavatseme edaspidigi linnaaiandust arendada ja toetada,“ ütles Tallinna abilinnapea Vladimir Svet.

„Kogemuspäeval kohtuvad linnaaedade loojad ja arendajad nii pealinnast kui ka mujalt Eestist. Kohtumisel saavad nad vahetada teadmisi ja kogemusi linnaaia rajamisest ja hooldamisest ning saada inspiratsiooni aedade edasiseks arendamiseks. Kindlasti kutsume osalema ka neid, kes soovivad linna toel uut linnaaeda rajada.“

Linnaaiandus toetab koosloomet, rohelist eluviisi ja loodushariduslike tegevuste läbiviimist. Lisaks aiandustegevusele korraldatakse aedades talguid, töötubasid, loenguid, aga ka jutuõhtuid ja kontserte.

Õppeaedu rajavad oma hoovidesse nii lasteaiad, koolid, kultuurikeskused, muuseumid, raamatukogud, tegevuskeskused, hoolekandeasutused kui ka teised linnaasutused. Nelja viimase aasta jooksul on linna toel õppeaedu rajanud ja arendanud üle saja linnaasutuse ning kümme erakooli ja -lasteaeda. Õppeaedade programmiga on liitunud kuus asutust, kes on rajanud õppeaiad omal algatusel. Linna õppeaedades tegutses eelmisel aastal ligi 18 000 väikest ja suurt aednikku.

Kogukonnaaiad on linnakodanike algatusel viimase viie aasta jooksul loodud avatud linnaaiad, kus kasvatatakse ja hoolitsetakse ühekoos taimede eest, et edendada tervislikku ja rohelist eluviisi ning ka kogukonnatunnet. 2021. aastal tegutses Tallinna eri linnaosades üle 1035 rohenäpu ja aedade tegevusse olid kaasatud enam kui 3500 linnakodanikku.

Kogemuspäeval jagavad oma teadmisi ja kogemusi linnaaianduse huvilised ning õppe- ja kogukonnaaedade loojad ja arendajad. Räägitakse linnamesindusest, koostegutsemisest, kogukonnaaedadest Berliinis ja Rotterdamis, kogukondliku aia loomisest ja kohalike kaasamisest, ühtekuuluvuse ja turvatunde loomisest ning muudest teemadest.

Kogemuspäev toimub 17. novembril Zoomi keskkonnas. Registreerida saab siin. Kogemuspäev on eriti kasulik neile, kes plaanivad järgmisel aastal oma aeda rajada või arendada, sest Tallinna linn jätkab linnaaianduse toetamist ka tuleval aastal. Kohtumine salvestatakse ja on hiljem linnaaianduse kodulehelt järelvaadatav.