Tallinna jäätmejaamad ja ringmajanduskeskus kutsuvad huvilisi ekskursioonidele, oodatud on nii lasteaia- ja põhikooligrupid kui ka ettevõtted ja asutused. Keskkonnahariduslikel õppekäikudel jagatakse praktilisi nõuandeid jäätmete liigiti kogumiseks ja näidatakse, kuidas vanad asjad uuele ringile jõuavad.
- Jäätmed
- 14. september 2024
- Foto: Prügi koht ei ole restkaevus / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Tallinna abilinnapea Margot Roose sõnul peaks keskkonda säästvad harjumused olema lahutamatuks osaks meie igapäevaelust. „Kindlasti on oluline jäätmete liigiti kogumine, et neid saaks taaskasutada kui väärtuslikku toorainet. Õppekäigul näeb oma silmaga, mis sorteeritud jäätmetest edasi saab ja usun, et isiklik kogemus motiveerib ka omalt poolt rohkem panustama,“ ütles Roose. „Linn plaanib rajada igasse linnaossa uudse ringmajanduskeskuse, kus pakutakse ka võimalust asju parandada ning kasutuskõlblikud esemed leiavad tasuta korduskasutusruumi kaudu uue omaniku.“
„Meie visioon on, et Tallinnas oleksid kõige ilusamad, nutikamad ja keskkonnasõbralikumad ringmajanduskeskused. Lisaks sellele, et võtame liigiti kogutud jäätmeid ja kasutuskõlblikke esemeid vastu, saab ringmajanduskeskuses asju parandada ja nende parandamist õppida,“ lisas Tallinna Jäätmekeskuse juhataja Rein Kalle. „Meie teekond ringmajanduskeskuste suunas pakub huvi nii Eestis kui välismaal. Seetõttu hakkasimegi korraldama harivaid ekskursioone jäätmejaamades ja parandustöökodades.“
Oktoobris avatakse Lilleküla ringmajanduskeskus, mis on esimene omataoline Tallinnas ja kogu Eestis. Ringmajanduskeskus asub seal, kus jäätmed tekivad, mis teeb selle külastamise kogukonnale mugavaks. Hoone on ümbritsetud müratõkkeseinaga ja selle ümbrus on rikkalikult haljastatud. Nutikas läbipääsusüsteem võimaldab jäätmete äraandmiseks aja ette broneerida ja LED-valgustusega märgistus teeb liigiti kogumise lihtsaks ka pimedal ajal. Lisaks leiab uuest keskusest rattaremondipunkti, tasuta korduskasutusruumi ja isegi „ring-poti“ tualettruumis.
„Ära ei tasu põlata ekskursioone ka vanadesse jäätmejaamadesse, sest sealgi on tehtud ohtralt korrastustöid ning rajatud korduskasutusruume ja parandustöökodasid,“ ütles Rein Kalle.
Aastaringselt võtavad huvilisi vastu Paljassaare jäätmejaam (sh korduskasutusruum), Pärnamäe jäätmejaam (sh kompostiüksus), Pääsküla jäätmejaam (sh korduskasutusruum ja parandustöökoda) ning Kopli 93 parandustöökoda ja kogukonnakeskus. Lilleküla ringmajanduskeskuse külastused algavad novembris, kuid aega saab broneerida juba praegu. Ekskursiooni soovist palub Tallinna Jäätmekeskus teada anda taotlusvormil vähemalt nädal aega ette.
Eelmisel aastal käis jäätmejaamades ekskursioonidel ligi 630 inimest, lisaks Eestile osalesid ka huvilised Soomest, Rumeeniast, Türgist, Norrast, Kõrgõstanist. Käesoleval aastal on tuldud Kreekast, Horvaatiast, Leedust, Tšehhist, Sloveeniast, Poolast, Portugalist, Rumeeniast ja Lätist.
Rohkem infot ekskursioonidest.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta