Tallinn pöörab üha enam tähelepanu kriisivalmidusele ja ennetustegevustele. Linna üheks prioriteediks on elanikkonna teadlikkuse tõstmine ja iseseisev toimepidevus kriisiolukorras. Selles pakub tuge päästeametiga koostöös valminud näidisvarjumiskoht.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- 30. märts 2025
- Foto: Avalik varjumiskoha märk / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Linnapea Jevgeni Ossinovski: “Tänases julgeolekuolukorras on tallinlased mures ja ootavad, et linn pakuks turvatunnet. Just sellepärast on Tallinn koostamas varjumise kava ja käivitanud reaalsed tegevused kriisivalmiduse parandamiseks. Korterelamud on Tallinna varjumisvõimekuse tuum, sest 374 000 tallinlast elab kortermajades. Kõige suurem varjumise potentsiaal on just nende keldrites. Seepärast plaanime pakkuda korteriühistutele toetust, et korrastada keldreid, koostada kriisiplaan ja luua varjumisvõimalus.”
Varjumine on vajalik olukorras, kus pole varajase hoiatuse puudumise tõttu võimalik inimesi evakueerida. See tähendab, et asi ei puuduta vaid sõjalist ohtu, vaid ka näiteks massirahutusi või isegi suurpõlenguid ja muid ekstreemseid ilmastikuolusid. Kriisivalmidus saab alguse meist kõigist.
Põhja päästekeskuse juht Marko Rüü: “Ideaalmaailmas on igal Eesti elanikul olemas koht, kuhu vajadusel kiirelt varjuda. Täna sellist olukorda paraku ei ole, kuid sinna jõudmiseks teeb päästeamet koos kohalike omavalitsustega suuri pingutusi. Tallinnas avatud näidisvarjumiskohast saavad kasu nii selle maja elanikud kui ka teised ühistud ja inimesed, kes saavad siin käia ideid ja nõu ammutamas.“
Näidisvarjumiskoht on õppe- ja näitematerjal, kust saavad kogemusi ja teadmisi ammutada kõik huvilised – ühistud, omavalitsused ja teised – kellel tuleb mõelda, kuidas oma elanikele või töötajatele ohu korral varjumise võimalus korraldada. Seal on välja toodud erinevad lahendused, mida vastavalt maja ja omaniku võimalustele kasutada.
Tallinna Munitsipaalpolitsei Ameti juhataja Elari Kasemets: “Kriisiolukorras ei jõua linn ja ammugi mitte riik kõigi abivajajateni nii kiiresti kui vaja. Valmisolekuga aitame eelkõige iseennast ja see saab alguse samuti meist endast. Tallinna Munitsipaalpolitsei Ameti suureks prioriteediks on tõsta inimeste teadlikkust, et võimalikult paljud linlased oskaks kriitilisel hetkel ise endale toeks olla. Täna avatud näidisvarjumiskoht on suurepärane pinnas, et luua konkreetne kujutlus sellest, kuidas oma elumaja või büroohoone meile abiks võib olla.”
Iga korterühistu peaks mõtlema, kas ja mismoodi saaksid nemad oma maja elanikele tagada kriisides võimalikult sujuva toimepidevuse. Selleks tuleb esmalt kaardistada oma olemasolev olukord ning üles märkida võimalikud murekohad. Tekkinud küsimuste lahendamisel saab kaasata eksperte. Tallinnas on korterühistutele oma kriisiplaanide koostamisel toeks Tallinna Munitsipaalpolitsei Amet. Loe lähemalt.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta