Tarbijakaitseamet kontrollis toiduainetes sisalduvaid asovärve 10 korral. Vaatluse alla võeti tooted, mis märgistuse järgi ei sisaldanud asovärve, aga tekitasid kahtlust, kuna olid väga erksates toonides. Kõik kontrollitud tooted vastasid nõuetele.
Tarbijakaitseamet kontrollis toiduainetes sisalduvaid asovärve 10 korral. Vaatluse alla võeti tooted, mis märgistuse järgi ei sisaldanud asovärve, aga tekitasid kahtlust, kuna olid väga erksates toonides. Kõik kontrollitud tooted vastasid nõuetele.
- Tarbimine ja tervis
- 30. november 2011
Asovärvid on looduses mitteesinevad sünteetilise päritoluga aromaatseid asorühmi sisaldavad värvained, mida kasutatakse muuhulgas ka toidutööstuses ning mis ülemäärasel tarbimisel võivad ülitundlikel inimestel tekitada tervisehäireid.
Lähtuvalt eelnevast peab Euroopa Ühenduse määruse nr 1333/2008 kohaselt olema esitatud lisateave koos toiduvärvi nimetuse või E numbriga „võib avaldada kahjulikku mõju laste aktiivsusele ja tähelepanuvõimele“ järgmiste toiduvärvide puhul:
- Päikeseloojangukollane (E110);
- Kinoliinkollane (E104);
- Asorubiin (karmoisiin) (E122);
- Võlupunane (E129);
- Tartrasiin (E102);
- Erkpunane 4R (E124).
Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1333/2008 artikkel 31 s kohaselt võib toite, mis ei vasta artikli 24 sätetele ning mis on lastud turule või märgistatud enne 20. juulit 2010, turustada nende minimaalse säilivusaja või realiseerimise ja tarvitamise lõpptähtpäeva lõpuni. Seega võib praegusel hetkel veel müügil olla tooteid mida on lubatud müüa ilma lisateavet esitamata. Tarbijakaitseamet selliseid tooteid leidnud ei ole, kuid sellest tulenevalt tuleb selgitada iga juhtumi korral toote tootmiskuupäev või millal on Eesti turule lastud.
Enamik tootjaid on asendanud lastele suunatud toodetes lisahoiatust nõudvad toiduvärvid muudega, sageli ka loodusest pärit värvi andvate koostisosadega või looduslikkude toiduvärvidega. Kaupluses on märgata, et kompvekkide ning karastusjookide värvid on muutunud mahedamaks.
Tarbijakaitseamet testis Terviseameti Keemialaboris intensiivsema värviga kompvekke, mis märgistuse kohaselt ei sisalda ülalloetletud toiduvärve:
- Pliiats šokolaadinööpidega 20g - tootja Lacasa SA Hispaanias;
- Skittles Puuviljamaitselised närimismaiused krõbedas suhkruglasuuris kontsentreeritud mahlaga 38g- tootja Wrigley Confections ČR Tšehhi;
- M&M`s Piimašokolaad (66%) krõbedas värvilises glasuuris 48g - tootja Mars Polska Zp.zo.o.Poola;
- Argo Fruit Puuviljamaitseline lutsukomm 100 g - tootja „Argo“ Zp.zo.o.Poola.
Lisaks kommidele testiti ka kisselli- ja tarretisepulbreid, mis varasemalt sisaldasid lisateavet nõudvaid toiduvärve, kuid uue märgistuse kohaselt neid nendes toodetes enam ei kasutata:
- KILINGAI Kirsimaitseline kissell 250g - tootja UAB „Kilingai“ Leedu;
- KILINGAI Tarretis kirsimaitseline 80g - tootja UAB „Kilingai“ Leedu;
- Favorit Metsmaasikamaitseline tarretis 80g - tootja UAB „Kilingai“ Leedu;
- OPTIMA LINJA Kirsimaitseline tarretis 95g - tootja UAB „Kilingai“ Leedu;
- ALOJAS Kissellipulber „Mustsõstra“ 200g - tootja Aloja-Starkelsen Ltd. Läti.
Rikkumisi ei esinenud. Lisaks kontrollis Amet Moldovas valmistatud ploominektarit Naturalis, mille koostises leiti 2010. aastal väikeses koguses asorubiini. Nektaris ei tohi toiduvärve kasutada! Uue testi tulemuste järgi see toode enam toiduvärvi ei sisaldanud.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta