Tartu Keskkonnahariduse Keskusel on valminud loodushuvilistele uudsed õppematerjalid, mis abistavad jõetaimede, puude ja põõsaste ning liblikaröövikute määramisel. Esimesed katsetused uute määrajatega teevad Tartu Katoliku kooli lapsed Emajõe ääres toimuvatel õuesõppepäevadel 28. ja 29. mail. Valminud määramislehed on alguseks pikemale linnaloodust tutvustavale sarjale „Märka loodust!“

„Kuna ilmastikukindlad määramislehed on illustreeritud rõõmsavärviliste piltidega ning kõik liigid on koos ühel lehel, on neid mõnus õues kasutada,“ kirjeldab uusi trükiseid keskuse spetsialist Maris Mägi. „ „Jah” ja „ei” valikute abil edasi liikudes jõuab hõlpsasti huvipakkuva objektini.“

Määramislehtede sisulise poole eest on hoolitsenud Mati Martin (liblikad), Evelin Saarva (puittaimed) ja Kaisa Viira (jõetaimed). Vahvad tõetruud jõetaimede ja liblikate-röövikute pildid on joonistanud Jaanika Sokman, puude–põõsaste pungad on üles pildistanud Marge Nelk.

28. ja 29. mail toimub kaks õuesõppepäeva teemal „Minu Emajõgi”. Tartu Katoliku kooli viiendate klasside õpilased vaatlevad, mõõdavad, kirjeldavad Emajõe taimeliike, vee-elustikku ja pinnavorme. Uute määramislehtede abil õpitakse tundma jões ja selle kallastel kasvavaid taimi ning välilaboris uuritakse Emajõe kõige pisemaid elanikke. Päeva juht Helle Kont toob esile, et uued määramislehed võimaldavad lastel iseseisvalt tegeleda uuriva õppega.

„Määramislehtede teemad on valitud vajadusest lähtuvalt,“ sõnas Mägi, „küsitlesime meie programmijuhte ja õpetajaid, millistest määrajatest nad enam puudust tunnevad. Edaspidi loodame selliseid määramislehti anda välja terve sarja.“

Kuna Tartu Keskkonnahariduse Keskus pöörab olulist tähelepanu just linnalooduse tutvustamisele, on valitud liblikad, taimed ja puud-põõsad eelkõige need, mida linnatingimustes kohtab. Sari kannab pealkirja „Märka loodust“.

Määramislehed on alates 6. juunist kättesaadavad Tartu Keskkonnahariduse Keskuse kodulehel www.teec.ee

Määramislehtede koostamine ja õppepäevade läbiviimine toimuvad Eesti-Läti-Vene koostööprojekti „People with Nature“ raames, mida kaasrahastavad Euroopa naabrus - ja partnerlusinstrumendi Eesti-Läti-Vene piiriülese koostöö programm 2007 - 2013 ja  Keskkonnainvesteeringute Keskus.