„Kureeritud elurikkuse“ projektinaiskonna eestvedamisel loodi Tartu Uueturu parki lilleniit. koostöös linlastega istutati üle tuhande sibullille.
- Transport ja linnaplaneerimine
- 17. oktoober 2020
- Pildistas Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Kell 12, alustati niidu rajamisega. Istutataksi sibullilli ja külvati Eesti niitudelt ja maastikult korjatud niidutaimede seemneid. Tartlased on niiduloojatele annetanud mitutuhat lillesibulat. Koos linlastega istutataksi need ka parki. Kohal on projekti kuraatorid ja niitude taastamise eestseisja bioloog Mart Meriste. Selgitataksi tehtavaid töid ja lilleniidu vajalikkust linnale.
Kui suvel läbi viidud taimeloenduse käigus leidsid teadlased muruplatsil kasvamas viis liiki taimi, siis niidualale külvati lisaks sibulilledele veel umbes 20 liiki taimi, näiteks harilikku härjasilma, kollast karikakart, metsporgandit, tulikaid, kellukaid, sigurit, rukkilille jpt. Esimesed tulemused on loodetavasti äha juba kevadel.
Tartu on 2024. aastal Euroopa kultuuripealinn ning „Kureeritud elurikkuse“ projekt on selle üks osa. Projektiga aidatakse muuta Tartu veel mõnusamaks ajaveetmise kohaks, tuues parkidesse ja haljasaladele rikkalikumalt igasugust elu: rohkem inimesi, lopsakamat taimestikku, huvitavaid tegevusi, mängu- ja sportimisvõimalusi, maastikukunsti.
Õige pea vahetatakse parkides välja ka pingid, järgnevatel aastatel lisanduvad eksperimentaalsed väikevormid ja muu, mis meelitab inimesi parkidesse enam aega veetma. Loodus ja taimed vajavad kasvamiseks aega, seega tuleb keskkonda puudutavaid muutused teha parkides juba praegu, aastal 2020.
Lilleniit rajatakse koostöös Tartu linnavalitsuse linnamajanduse ning arhitektuuri ja ehituse osakondadega, Mart Meriste ja Nordic Botanical OÜga ning Haljastus24 meeskonnaga.
Olete oodatud kesklinna esimesest niiduloomest osa saama!
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta