Tartu linn osaleb projektis LinnaSulps (UrbanSplash), mis pakub lahendust Anne kanali suplusvee kvaliteedi hindamiseks reaalajas. Pilootprojekti viivad ellu teadlased Tallinna Tehnikaülikoolist, Tartu Ülikoolist ja Dublini Linnaülikoolist, kes aitavad innovaatiliste lahendustega jõuda jälile suplusvee saastumise põhjusele.
- Veemajandus
- 20. detsember 2024
- Foto: Tamula järv Võrus. Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Projekti käigus paigaldatakse Anne kanalisse nutikad sensorid, millega jälgitakse vee kvaliteeti reaalajas. Lisaks kasutatakse veel erinevaid meteoroloogilisi andmeid. Kogutud andmetele tuginedes püütakse tuvastada kanali vee mikrobioloogilise saastumise põhjused ning õpetatakse tehisintellekt suplusvee kvaliteeti prognoosima.
“Meie ootused on seoses projektiga väga kõrged, sest juba palju aastaid on suvekuudel meile probleeme tekitanud Anne kanali suplusvee kõikuv kvaliteet ja puudub teadmine, mis seda täpsemalt põhjustab. Projekti elluviimise tulemusena loodame selles osas selgust saada ning lisaks katsetada ka reaalajas toimivat veekogudes bakterite tuvastamise lahendust. Hetkel võtab veeproovi bakterioloogiline uuring laboris aega ligikaudu nädala ning reaalajas mõõtmine annab siin olulise ajalise võidu,” selgitas Tartu abilinnapea Raimond Tamm.
LinnaSulps’u lahendust piloteeritakse kolmes linnas alates 2025. aastast, lisaks Tartule Eestist ka Iirimaal Fingalis ja Dún Laoghaire-Rathdownis. Pilootalad toimivad tehnoloogia arendamise, testimise ja valideerimise võrdluskohtadena.
UrbanSplash lahendusse kuulub tehnoloogiline tööriistakomplekt veereostuse tuvastamiseks ja kvantifitseerimiseks ning tehisintellekti-põhine andmeplatvorm, mis integreerib reaalajas andmeid ja kasutab masinõpet veekvaliteedi prognoosimiseks.
Projekt kestab kolm aastat ja selle eelarve on 1,2 miljonit eurot, mida rahastavad täies ulatuses Euroopa Regionaalarengu Fond ja Eesti Haridus- ja Teadusministeerium.
Projekt alustas FinEst Targa Linna Tippkeskuse juhtimise all 2024. aasta novembrist.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta