Pühapäeviti on hõivatud Tartu majas Anna Haava tänaval avatud Vaba Pood

Vaba Poe mõte on lihtne – too mida saad, võta mida vajad. Nii saavad asjad liikuda inimeselt inimesele ilma rahata. Poodi võid tuua asju nagu riideid, raamatuid, mänguasju, nõusid, tehnikat ja muud, mida endal enam vaja ei ole. Ainuke tingimus on see, et need peavad olema puhtad ja kasutuskõlbulikud.

Samas võid leida midagi, mis endal puudu on. Suuremate esemete nagu mööbel, kodumasinad jm puhul saad jätta eseme kirjelduse, pildi ja kontaktandmed, eraldi kokkuleppel võib need ka poodi tuua.

Vaba Poe idee muundus üritusest Väga Väga Vaba Turg (VVVT). See on kõigile avatud rahatu turg, kus asjad liiguvad inimeselt inimesele kinkimise või vahetamise teel. 2004. aastal USAst alguse saanud Really Really Free Market pakub võimalust proovida kapitalistlikule ärimudelile alternatiivi, kus raha asemel on olulised inimeste vajadused ja materiaalsete hüvede jaotumine nende põhjal.

Samas võib vaba turu põhimõttel korraldada sarnast üritust igaüks oma kodukohas. Lisaks ebavajalike esemete äraandmisele, toob vaba turg kokku inimesi ja erinevaid teenuseid (näiteks tasuta juukselõikus või kardinapuu paigaldamine).

Tartus on taoline turg toimunud neli aastat, kui sellega seotud inimesed leidsid, et Väga Väga Vaba Turu formaati võiks asendada paiksem ja tihedamini avatud Vaba Pood. Maikuus toimunud festivali ajal avatud olnud poodi jätkus huvilisi küllaga ning nüüd on Vaba Pood taas regulaarselt avatud. Hõivatud majale Anna pakub pood võimalust kogukonna kasvatamiseks.

Samal põhimõttel tegutseb ka Tallinnas Ülase12 keskuses Freeshop.