Tartu linn osaleb koos Tartu Ülikooliga projektis ENLIGHTENme, mille raames hakkavad teadlased ja eksperdid uurima, kuidas välis- ja sisevalgustus mõjutab inimeste tervist ja heaolu.
- Bioneeri uudised
- 23. veebruar 2022
- Foto: https://pixabay.com/photos/heart-love-sunset-shape-sign-3147976/
Kümmet riiki ühendava projekti lõppeesmärk on välja töötada tervisesõbralikud linnavalgustuse lahendused. Euroopa linnade valgustuspoliitika keskendub praegu eeskätt kulude kokkuhoiule ja energiatõhususele. “Tartu linn on viimastel aastatel aktiivselt tegelenud tänavavalgustuse uuendamise ja säästlikumaks muutmisega. Loodame, et käimasoleva projekti tulemusena saame Tartu Ülikooli teadlaste ja välispartnerite kaasabil häid praktilisi teadmisi kuidas arvestada linnavalgustuse planeerimisel ja rekonstrueerimisel senisest rohkem ka mõjudega inimeste tervisele,” ütles abilinnapea Raimond Tamm.
Projekti ENLIGHTENme raames hakkavad teadlased uurima, kuidas välis- ja sisevalgustus inimeste tervist ja heaolu mõjutavad. Erinevad uuringud näitavad, et ebasobiv ja häiriv valgustus pimedal ajal mõjutab sügavalt inimeste ööpäevarütmi, tervist ja heaolu. Eriti mõjutatud on vanemaealised inimesed.
Kolmes pilootlinnas - Tartus, Bolognas ja Amsterdamis - testitakse erinevaid innovatiivseid tehnilisi lahendusi ja lähenemisi, et selgitada välja seosed tervise, heaolu, valgustuse ja sotsiaalmajanduslike tegurite vahel. Tartus alustavad terviseuuringutega Tartu Ülikooli teadlased. Muu hulgas moodustatakse piirkonna elanikest kaks uuringurühma, millest ühele luuakse uued, bioloogiliselt sobivamad valgustingimused, samal ajal kui teine rühm jätkab elamist harjumuspärastes tingimustes.
Projekti raames alustab tegevust Annelinna valgustuse ideelabor (Living Lab), kus hakkavad toimuma erinevad töötoad ja koosolekud. Elanikele on kavas korraldada mitmesuguseid üritusi - koosolekuid, kõnniringe, temaatilisi vabaõhuüritusi jm. Kõigil annelinlastel, aga kõigil teistel tartlastel, kes sooviksid kaasa rääkida linna välisvalgustuse kujundamisel, palutakse täita tagasisideküsimustik kas veebis või paberkandjal Annelinna haruraamatukogus. Küsimustiku täitnute vahel loositakse välja linnasümboolikaga meeneid.
Projektis töötatakse välja erinevad teaduspõhised metoodikad ja tööriistad valgustuse mõju hindamiseks inimeste heaolule ning soovitused tervisliku valgustuse planeerimiseks ja kasutamiseks.
Projekti juhtpartner on Bologna Ülikool (Itaalia). Projektis osalevad linnad, ülikoolid ja ettevõtted Eestist, Itaaliast, Hollandist, Taanist, Suurbritanniast, Rootsist, Hispaaniast, Saksamaalt, Prantsusmaalt ja USAst. Projekt kestab 01.03.2021 – 28.02.2025.
Rohkem infot projekti kohta www.enlightenme-project.eu
Projekti elluviimist toetab Euroopa teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogramm Horisont 2020.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta