Teisipäeval, 2. mail kell 15-18 toimub Tartu kesklinnas Küüni tänaval Tartu linna rattapäev, millega sümboolselt avatakse jalgrattahooaeg.

Rattapäeval toimub mitmesuguseid tegevusi kõigile jalgrattahuvilistele ning kuulutatakse välja kõige rattasõbralikum ettevõte.

Üritus algab kell 15, kui Tartu linnapea Urmas Klaas kuulutab välja selle aasta kõige rattasõbralikuma ettevõtte ning avab Küüni tänava R-kioski kõrval uue nutika rattahoidja. Tartu esimesse Bikeep’i nutikasse rattahoidjasse saab lukustada jalgratta ilma rattalukuta, kasutades vaid mõnda magnetkaarti või mobiilirakendust. Avamisel esinevad Tantsukooli Friends õpilased.

Tartu linnapea Urmas Klaasi sõnul on Tartu viimastel aastatel teinud jõulisi samme selle nimel, et pakkuda tartlastele jalgrattasõiduks järjest paremaid tingimusi. "Oleme täitmas eesmärki rajada Tartusse 100 kilomeetri jagu uusi rattateid ja renoveerida olemasolevaid," rääkis linnapea ning ütles, et järgmiseks sammuks saab ülikoolilinnas rattaringluse avamine, mis kindlasti toob veelgi rohkem inimesi ratastele.

Tartu rattapäeva tegevuste eest seisab Tartu Eksperimentaalne Rattatehas, kes toob huvilistele proovimiseks erinevaid naljakaid jalg- ja käsirattaid ning avab osavusraja, kus saab erinevat tüüpi ratastega sõitu harjutada. Rattapäeval saab veel teha ise elektriratast ning ka ratastega elektrit toota, värvida oma ratast kevadiselt värviliseks ja teha kevadist rattahooldust. Elektrirataste müüja VeloCity tutvustab elektrirattaid, infot jagatakse Bike-ID rahvusvahelise rattaregistri kohta ning Eksperimentaalne Rattatehas tutvustab rattarendi võimalusi. Toimuvad ka lühikesed (u 30-45min) giidiga linnatuurid ratastel, kuhu võib tulla nii oma rattaga või see kohapealt laenutada.

Kohal on ka Maanteeamet, kes tutvustab liiklusohutuse teemasid. Algusega kell 17 toimub Veloralli ehk rattaorienteerumine linnas, mida korraldab Tähe noorteklubi. Rallist saab osa võtta kõikvõimalikel ratastel, millel pole mootorit (näiteks jalgratas, tõukeratas, rula). Veloralli on tiimivõistlus ja osalemiseks tuleb kokku panna 2-4liikmeline meeskond, kellega koos rada läbida. Võistlus koosneb erinevatest Tartu linna hajutatud punktide läbimisest.

Päevajuht on Ragnar Kekkonen.

Rattapäeva toetajad on A Le Cog, Eesti Leivatööstus, Maanteeamet, Dambis Eesti OÜ. Koostööpartnerid on Tartu Eksperimentaalne Rattatehas ja Tähe noortekeskus.

Tartu jalgrattahooaja avamise traditsioon algas 2011. aastal ja sellega julgustatakse tartlasi oma kaherattaline sõiduk välja tooma ning hooaega alustama.