Oma teekonnale mööda Vana Võromaad läks Uma Pido tutvustav fotonäitus, mille fotode ja kujunduse autor on Peeter Laurits. Näitus räägib inimese ja looduse suhetest – mets ja väelised puud on ju ka seekordse Uma Pido teema. Inimesed näitusepiltidel on paarikaupa ja mitte juhuslikult, vaid väljendavad nende vahel ka päriselus olevat suhet, olgu seal siis õpetaja õpilasega, kolleeg kolleegiga, õde vennaga või vanem lapsega. Näitust saab kevadeni näha kokku 16 Vana Võromaa ja ka mõnes Setomaa paigas.
- Keskkonnaharidus
- 3. veebruar 2016
- Foto autor Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
Vana Võromaa rahvas – nii Võru kui Põlva maakonnast, aga ka Karula ja Hargla kandi inimesed Valga maakonna poole peal peaks juba teadma, mis asi on Uma Pido. Kaugemalt pittu saabunud rahvas ei unusta seda pidu nagunii kunagi, vähemalt nii nad on väitnud.
Sedavõrd omapärane ja mõjus pidi see võro keeli laulmine neile olema, lisaks veel olla siin tunda sellist iseäraliselt südamlikku tunnet oma maa, rahva ja kultuuri vastu. Neljandat Uma Pido peetakse tänavu 28. mail Põlvas Intsikurmus. Tehtagu päev vabaks ja pandagu piduriided valmis!
Peo ettevalmistusi toetab, pidu aitab meelde tuua ja meeles pidada üks väga südamlik ja tore, põneva värvilahendusega näitus Mõtsas mi olõmi jäänü´. Näituse idee autorid on Anne Prangel, Peeter Laurits, Aapo Ilves, Triinu Ojar.
Fotokunstnik ja teostaja on Peeter Laurits. Uma Peo lavastaja Kristo Tootsi idee kohaselt räägib tänavune pidu metsast ja väelistest puudest. Seda tonaalsust toetab ka näitus, mille tutvustavast tekstist loeme: „Inemise’ omma’ nigu puu’- kasusõ’ kõrvuisi ja tugõva’ ütstõist“. Eks seisa lauljadki laulupeol täiel häälel oma rõõmust, meelest ja keelest lauldes samamoodi üksteist tugedes nagu puud meie metsas, mille üle uhked oleme.
Näitus on niisiis juba mööda Vana Võromaad liikumas, seda on kaks samasugust, nimelt väiksemas ja suuremas mõõdus. Võru Kandle kohvikus ja Rõuge Rahvamajas saab näitust juba näha, edaspidi kuni maikuuni veel ka Lüllemäel, Kanepis, Räpinas, Antslas, Missos, Harglas, Obinitsas, Moostes, Vana Vastseliinas ja muidugi Põlvas. Näituse teekonna kohta ilmub edaspidi kindlasti ka teateid Uma Pido kodulehele, blogisse, FBsse.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta