Vabariigi aastapäevale pühendatud aktusel tunnustati tehnikaülikooli parimaid: 2019. aasta parimaks teadlaseks on inseneriteaduskonna professor Targo Kalamees ning noorteadlaseks targa linna tippkeskuse juht Ralf-Martin Soe. Arendustöödest tõsteti esile robotlaeva Nymo uurimisrühma, tarka teekatendit ning valgustehnika labori uudset mõõtetehnoloogiat.
- Bioneeri uudised
- 24. veebruar 2020
- Foto: Robotlaev Nymo küttepuulaadungiga Keri saare lähedal/Pressifofo
Parimaks teadlaseks valitud inseneriteaduskonna ehituse ja arhitektuuri instituudi professor Targo Kalamehele oli eelmine aasta erakordselt viljakas: tulemusi andis töö nii personaalse uurimistoetuse raames, teadmistepõhise ehituse tippkeskuses kui ka rahvusvahelistes uurimisprojektides. See kõik vormus 17-ks teaduspublikatsiooniks.
Samuti on Targo Kalamees TalTechi Mäepealse 3 õppe- ja teadushoone rekonstrueerimise teaduslik juht ning just tema vastutada on ehitamisaegse niiskuse haldamise metoodika. 2018. aastal renoveeritud TalTechi liginullenergia pereühiselamu eeskujul, mille teaduslik juht oli Targo Kalamees, on alustatud järgmise korterelamu tervikrenoveerimist tehases eeltoodetud paneelidega. Samuti on professor Kalamees võtnud vedada veel ühe suure projekti – ta on rahvusvahelise konverentsi 12th Nordic Symposium Building Physics 2020 teaduskomitee juht.
Ralf-Martin Soe on teadlane, kelle TalTechi Nurkse instituudis kaitstud doktoritööst sai alguse targa linna tippkeskus, mis oma 32-miljonilise stardirahaga (Euroopa Komisjon+Eesti valitsus) on tehnikaülikooli kõigi aegade suurim konkurentsipõhine teadus-arendusgrant. Lisaks on ta üks põhitegijatest targa linna teadusvaldkonna käivitamisel Eestis. Samuti on ta vedanud targa linna piloote teistes Euroopa linnades. Just Soe on panustanud isejuhtiva bussi pilootidesse Kongsbergis, Helsingis ja Tallinnas.
2019. aasta parimaks arendusprojektiks on NYMO – universaalne ja võimekas modullaarne robotplatvorm, mis võimaldab pakivedu merel, tuvastada sadamas õlireostust, teha mereuuringuid ja teisi merel sobivaid operatsioone inimese otsese sekkumiseta.
NYMO tehnilised andmed:
· pikkus 2.5 m
· laius 1.1 m
· kandevõime 100 kg
· veeväljasurve 250 kg
· süvis 0.36 m
· suurim kiirus 7 sõlme, 13 km/h
· töökiirus 3 sõlme, 5.6 km/h
· autonoomsus töökiirusel 24 h
· sõiduulatus 100 km
· pukseerimisvõime kuni 500 kg
NYMO valmis Hyrles OÜ ja MEC Insenerilahendused OÜ koostöös Tallinna Tehnikaülikooli elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudiga. Robotlaeva arendamiseks õnnestus meeskonnal kaasata sihtasutuse Archimedes nutika spetsialiseerumise rakendusuuringute toetus.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta