Tarkvaraarendusettevõte Devtailor töötas koos Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse, Terviseameti ning Politsei- ja Piirivalveametiga välja Terviseameti iseteeninduse, kus saab riiki sisenedes esitada digitaalse piiriületaja deklaratsiooni. Digiankeet vähendab piiril pikki ankeetide täitmise järjekordi ning tagab kiirema andmevahetuse erinevate asutuste vahel.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- 19. november 2020
- Foto: Narva piiripunkt. Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) direktori Katrin Reinholdi sõnul sooviti välja töötada kasutajasõbralik ja mugav digilahendus, mille täitmine oleks jõukohane nii kohalikele inimestele kui ka välismaalastele. “Elektrooniline eneseisolatsiooni andmete edastamine on üks võimalus, kuidas säästa inimeste aega ning tõkestada viiruse levikut,” lausus Reinhold.
Seni pidid kõrge koroonaviiruse levikuga riikidest Eestisse tulevad reisijad täitma piiriületaja deklaratsiooni paberil käsitsi. See tekitas piiril pikki järjekordi ning inimeste kogunemist väikesele alale, kus oht nakkust levitada muutus aina kõrgemaks. Samuti töödeldi paberankeetide andmeid käsitsi, mis oli ametnikele üha aja- ja ressursikulukam.
Devtailori projektijuhi Margus Kaldma sõnul loodi Terviseameti iseteenindus vaid mõne nädalaga. „Meie ülesanne oli välja töötada võimalikult lihtne lahendus kõigile osapooltele, mis arenduse seisukohast tähendas nii äriprotsesside planeerimist, analüüsi, erinevate liidestuste integreerimist, disaini kui ka prototüübi testimist,“ selgitas Kaldma. Ta lisas, et kui varem võis näiteks ühe lennukitäie inimeste paberankeetide täitmise ja menetlemise peale kuluda tunde, siis nüüd võtab deklaratsiooni täitmine aega vaid mõne minuti ning sisestatud andmed on ametiasutustele koheselt kättesaadavad. Terviseamet ja PPA kasutavad andmeid võimalike koroonakollete ärahoidmiseks ja lähikontaktsete tuvastamiseks.
Piiriületaja deklaratsiooni saavad täita nii Eesti kodanikud kui riiki sisenevad välismaalased. Eesti kodanikel on portaali sisenemiseks vaja tuvastada end Mobiili-ID, Smart-ID või ID-kaardiga. Välismaalastel on võimalik end tuvastada e-maili kaudu.
Seejärel tuleb täita vajalikud väljad, mis puudutavad riiki, kust tuldi ja mida transiidi korras läbiti ning lastega reisides ka nende andmed. Vormi on võimalik täita eesti-, inglise- ja vene keeles 24h enne riiki sisenemist, vähendades seeläbi veelgi enam järjekordi piiril. Piiridel jäävad alles ka paberankeedid neile, kellel puudub ligipääs internetile või eelistavad käsitsi ankeedi täitmist. Digitaalse vormi täitmist piiril tõestades ei ole reisijatel vaja paberankeeti täita.
Uus lahendus valmis koostöös Terviseameti, Tervise Heaolu ja Infosüsteemide Keskuse, Politsei ja Piirivalveametiga ja Devtailoriga.
TEHIKu peaarhitekti Martin Õunapi sõnul sündis iseteenindus tänu heale koostööle era- ja riigisektori vahel. “Tänu toimivale Riigipilve lahendusele saime keskenduda kiirete äriprotsesside loomisele ja paindlikele tarnetele,” Rääkis Õunap. “Rõõm on tõdeda, et riik suudab kaasas käia erasektorile tavapäraseks saanud arenduste tempos.” Kiirest tempost hoolimata hoiti fookuses ka turvalisust. “Sellest lähtuvalt on tänane lahendus turvatestitud, mis andis meile kindluse teenuse avalikustamisel,” lisas Õunap.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta