11.mail looduskaitsekuu avaüritusel Eerik Kumari nimelise looduskaitse preemia saanud Tiit Petersoo pakkus Bioneerile välja kena päevamõtte.

Mis võiks olla esimeseks teadlikuks sammuks looduse kaitsmisel?

Et midagi kaitsta, tuleb seda tunda. Tuleb käia looduses, vaadelda loodust ja pöörata tähelepanu üksikutele taimedele, lindudele jne. Kui me juba teeme vahet lindudel, teeme vahet taimedel, siis me ka oskame neid hoida. Sarnaselt, et kui me tahame lugeda, siis me peame enne tähti tundma.

Väga hea! Seega, võime öelda, et muude tarbimisharjumuste (nt elektri säästmine jne) kõrval tasub märgata loodust ennast.

Jah! Aga ka elektri säästmine on looduse kaitsmine. Teisalt, kui inimestel juba meeldib looduses käia, küll siis tuleb ka teadmine. Minge loodusesse!
_____________________________________________

Tiit Petersoo alustas looduskaitseinspektorina Rapla metsamajandis 1976. aastal ja tema töö erinevate asutuste looduskaitseametnikuna kestis kuni 2003. aastani.

Ta on tuntud ka kui loodusobjektide uurija ja tutvustaja, kes on lisaks tegelenud kultuuriloo ja pärandkultuuri objektide kaitsega. Temalt on ilmunud hulgaliselt kirjutisi koduloo, keskkonna, looduskaitse ja looduse teemadel.

Tiit Petersoo on Eesti Looduskaitse Seltsi liige algaastaist saadik, lisaks on ta Eesti Geograafia Seltsi ja Eesti Koduuurimise Seltsi liige. Tema pikaajaline pühendumine keskkonnakaitse propageerimisele ja loodusobjektide tutvustamisele on olnud oluline peamiselt regionaalsel tasandil, olles heaks näiteks ja eeskujuks nooremale põlvkonnale.