Fotokunstikeskuse Fotografiska Tallinna toidukontseptsiooni eest hakkab hoolt kandma Peeter Pihel. Säästliku toiduvalmistamise kirgliku eestvedajana on tippkokk seadnud eesmärgiks luua inspireeriv restoran, kus suhtutakse hoolivalt keskkonda ja valmistatakse toitu ressursihoidlikult.
- Toit ja aiandus
- 23. aprill 2019
- Foto: Fotografiska restoran/Salto Arhitektid
Fotografiska kasutab fotokunsti jõudu, et ühendada ühiskonda, luua positiivset mõju ning tõmmata tähelepanu eri teemadele. See mõtteviis kandub otseselt üle ka restorani tegemistesse. „Oma visiooniga – inspireerida maailma teadlikumalt tunnetama – püüame tähelepanu pöörata sellele, mida me sööme ja joome ning suunata inimesi jätkusuutlikumate harjumuste poole,” tutvustas Peeter Pihel.
Peeter Pihelil on olnud mitmekülgne karjäär restoranides nii Eestis, Rootsis kui ka Prantsusmaal, sh Bloom in the Park Malmös, Fäviken Magasinet Järpenis ja Fulgurances Pariisis. Aastal 2017 oli ta Eesti Euroopa Liidu eesistumise õhtusöökide peakokk.
Fotografiska restoran on kantud „Kestliku naudingu” ideest – loodud tippkokk Paul Svenssoni poolt, kus kontseptsiooni keskmes on toit, mis ühteaegu maitseb ja mõjub hästi. Sellise toidu- ja joogifilosoofiaga Fotografiska Stockholmi restorani on tunnustatud mitmete rahvusvaheliste auhindadega, sh 2017. aastal maailma parima muuseumirestorani tiitliga, mille andis välja Leading Culture Destination Awards.
Juunis avatav fotokunstikeskus Fotografiska Tallinn asub Telliskivi Loomelinnaku südames hoones, mida seni on tuntud Punase Maja nime all. Restoran asub maja kõrgeimal korrusel, panoraamvaatega Toompeale ja Kalamaja piirkonnale.
Söögikohas kasutatavate tarbeesemete puhul jälgitakse jätkusuutlikke põhimõtteid. Näiteks töötajate põllede tekstiil saadakse vanadest telkidest, lillekastid meisterdatakse Kuressaare Laurentiuse kiriku torniplekist, kasutatud küpsetusplaatidest saavad uued leivaalused ning veinipudelid saavad EKA tudengite abiga uue elu mõne muu eseme tarbeeseme näol. Teeküünalde ja lõikelillede kasutamisest on sootuks loobutud.
„Me ei ole fine dining restoran, vaid pakume inimestele maitsvat ja ausat toitu, mille tegemisel lähtume põhimõttest ’lehest juureni, ninast sabani’. Ehk et meieni jõudev värske kohalik tooraine leiab maksimaalsel määral rakendust, seda nii köögis mõnd rooga valmistades kui ka baarileti taga kokteili kokku segades,” selgitas restorani eestvedaja. „Need minimaalsed toidujäägid, mis restoranis tekivad, pannakse aga kompostrisse, kus 24 tunni jooksul tekib nendest muld. See omakorda antakse talunikele, kes restorani toorainega varustavad või teistele kohalikele söögikohtadele, kes näiteks maitsetaimi kohapeal kasvatavad.“
Fotografiska Stockholmi restoran on samasuguse kontseptsiooni toimimisele Rootsis kinnitust saanud, võites oma külaliste südamed ressursihoidliku toiduvalmistamisega. Sealne meeskond on põnevil, et nüüd arendatakse filosoofiat veelgi edasi Tallinna restoranis eesmärgiga pakkuda külalistele maitsvat toidukogemust, mis panustab jätkusuutlikku maailma.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta