Heategevusorganisatsioonide poolt mullu taotletud toiduabina jaotatakse Euroopa Ühenduses enim puudust kannatavatele abivajajatele Eestis tänavu 1627 tonni teraviljatooteid. 2. maini saavad heategevusorganisatsioonid esitada PRIAle taotlusi järgmise aasta toiduabi-koguste kohta.

PRIA talvel läbiviidud riigihanke toiduabi-toodete tarnimiseks võitis Leedu ettevõte UAB „Amber pasta", mis tarnib Eestisse 1627 tonni toiduabi. “See kogus on ligi 300 tonni võrra suurem kui heategevusorganisatsioonid mullu kevadel tellisid,” tõdeb PRIA turukorraldusbüroo juhataja Lily Hantson. “Toiduabi-meetme skeem võimaldab sel juhul heategevusorganisatsioonide poolt taotletud koguseid proportsionaalselt suurendada. Üldise majandusolukorra tõttu on abivajajaid tõenäoliselt palju rohkem kui aasta tagasi, seega peaks koguse suurenemine olema teretulnud uudis.”

Tänavu jõuavad toiduabi-tooted – 695 t makarone, 340 t nisujahu, 590 t kaerahelbeid, 1 t mannat ja 1 t riisi -  kõigi maakondade abivajajateni kuue heategevusorganisatsiooni vahendusel. Traditsiooniliselt “katab” suurima territooriumi Eesti Punane Rist.

Lily Hantsoni kinnitusel on tänavu jagatava toiduabi kogus  üle tuhande tonni suurem kui möödunud aastal. Kui mullu jõudis toiduabi umbes 50 000 abivajajani, siis tänavu vähemalt 80 000-ni.

Toiduabi-toodete kohalevedu on tarnija planeerinud alustada 11.mail Pärnu- ja Viljandimaast. Kohaletoomine peab olema lõpetatud 31. juuliks, tooted tuleb laiali jagada hiljemalt 31. detsembriks. Leedu tarnija toimetab toiduabi kohale 44 punkti üle Eesti. Puudustkannatajate kätte jõuab toiduabi spetsiaalse märgistusega pakendites. Toiduabi jagavad heategevusorganisatsioonid koostöös omavalitsuste sotsiaaltöötajatega tasuta.

2. maini saavad PRIAsse vormikohaseid toiduabi-taotlusi 2011.aastaks tellitavate toodete kohta esitada mittetulundusühingud, kelle põhikirjaliste tegevuste hulgas on ka heategevus ja kelle kliendiandmed on kantud PRIA põllumajandustoetuste ja põllumassiivide registrisse. Üht liiki toote minimaalne kogus on 100kg, kokku peab ühe taotluse raames soovitud kogus olema vähemalt 500 kg.

Taotlemiseks vajalikud vormid ja täpsem info on PRIA kodulehel www.pria.ee.

Toiduabi-tooteid valmistatakse Euroopa Liidus rakendatavate sekkumiskokkuostude käigus varutud teraviljast ja piimatoodetest ning see määrab ka jagatavate kaupade sortimendi. Kes on abivajajad, selle selgitavad heategevusorganisatsioonid välja sotsiaaltöötajate abiga. Toiduabi on õigustatud saama eelkõige üksikvanemad, paljulapselised pered, töötud, kodutud, toimetulekuraskustega vanurid, puudega inimesed.

PRIA ülesanne on Euroopa Ühenduse toiduabi taotlemise korraldamine ja taotluste menetlemine Eestis, tarnija leidmiseks riigihanke läbiviimine, toiduabi vastuvõtu ja jagamise kontroll, vajadusel jaotamisega seotud täiendavate kulude menetlemine. Eestis rakendus ELi turukorraldusmeede “Toiduainete tarnimine Euroopa Ühenduses enim puudust kannatavatele isikutele” esmakordselt 2007.aastal.