Maaeluminister Arvo Aller saatis kooskõlastusringile toiduseaduse muudatuse eelnõu, millega luuakse toidukäitlejatele paremad tingimused ettevõtlusega tegelemiseks.
- Toit ja aiandus
- 18. mai 2020
- Foto: Pixabay, CC Public Domain
Muudatustega asendatakse osas toidukäitlemise valdkondades tegevusloakohustus teatamiskohustusega. „Eesmärk on loobuda riigisisesest loakohustusest ja nõuda tegevusluba vaid valdkondades, mis on ette nähtud Euroopa Liidu otsekohalduvates määrustes,” sõnas maaeluminister Arvo Aller. „Käitlejatele jäävad siiski kehtima kõik toiduohutusega seotud nõuded,” rõhutas minister.
Riigisisene tegevusloakohustus jääb alles toitlustamisele koolieelses lasteasutuses, põhikoolis, gümnaasiumis, tervishoiu- ja hoolekandeasutuses ning veel mõnes asutuses. Juba tegutsevatele tegevusloa- või teatamiskohustusega käitlejatele ei kaasne lisategevusi ega lisakohustusi.
Eelnõuga antakse väikeettevõtjatele võimalus laiendada oma tegevust väikeettevõtte hügieeninõudeid kohaldades. „Alustav ettevõtja saab toidukäitlemishoone ja -ruumide projekteerimisel lähtuda lihtsustatud nõuetest. See annab võimaluse enne suuremate investeeringute tegemist alustada väiksema tootmismahuga ning leida oma toodetele turundamisvõimalusi,” lisas Aller.
Jaekaubandusettevõttes, sh põhiliselt elamiseks kasutatavas käitlemiskohas, valmistatud loomse toidu tarnimist teise kohalikku jaekaubandusettevõttesse on edaspidi kavas võimaldada toiduhügieeni üldnõuete ja teatamiskohustuse alusel, kui tegevus on kohaliku ulatusega ja väikesemahuline.
Loomset toitu valmistav ettevõtja saab eelnõu kohaselt rakendada jaekaubandusettevõttes toidu käitlemise hügieeninõudeid, kui käitlemisega seotud maksustatav käive ei ületa 40 000 eurot kalendriaastas ning tegevus toimub põhiliselt elamiseks kasutatavas käitlemiskohas.
Seadus on kavandatud jõustuma 1. jaanuaril 2021.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta