Toom Tekstiil AS tegeleb Viljandis tööstuslike tekstiilijäätmete ümbertöötlemisega, milleks on eelkõige teki-, madratsi- ja tehniliste tekstiilide tootmisel tekkivate tekstiilijäätmete ümbertöötlemine uuesti kasutatavaks kiuks. Ümbertöödeldavad kogused on suurusjärgus 100 tonni kuus.
- Jäätmed
- Toimetas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
- 10. detsember 2018
"Meile sobivaid tööstuslikke tekstiilijäätmeid võtame vastu oma lepingulistelt partneritelt, kelleks on eelkõige teki-, madratsi- ja mööblitööstused. Kasutame ümbertöötlemisel saadud kiude uute toodete valmistamisel (nt tehniliste tekstiilide tootmisel)," selgitas Bioneerile Toom Tekstiil ASi esindaja Innar Susi.
"Kasutatud tekstiiltooteid (rahvusvahelise mõistena postconsumer textile waste) me ei kogu ja ümber ei töötle, kuna kasutatud riided sisaldavad tihti mittetekstiilseid elemente (nt nööbid, lukud, trukid jms) ning nende valmistamiseks kasutatud materjalid ei võimalda neid tihtipeale ümber töödelda vajalike omadustega tööstuslikult taaskasutatavateks kiududeks. Maailmas ei ole ümbertöödeldud kiududele piisavalt turgu, sest kiu omadused ei ole paraku samaväärsed esmaselt toodetud kiududega. Ka ümbertöödeldud kiu hind on maailmaturul selline, mis ei kata kogumis- ja ümertöötlemiskulusid, kuna selliste kiudude pakkumine turul ületab tunduvalt nõudlust," lisab Innar Susi.
Veel üks põhjus, mis piirab kasutatud tekstiilidest ümbertöödeldud kiudude laiemat kasutust on EU regulatsioon, mis kohustab tootjaid tarbijale näitama tootest sisalduvate kiuliikide osakaalud 3-protsendise täpsusega. Paraku kasutatud riietest kiu tootmisel ei ole võimalik sellist täpsust saavutada, kuna kasutatud tekstiilide puhul pole kiusisaldus tihtipeale tuvastatav. Selliste jäätmete peamiseks utiliseerimise viisiks Eestis on paraku võimalus saata need Irusse põletamisele. Majanduslikult mõistlikku alternatiivi Toom Tekstiili esindaja hinnangul hetkel pole.
Tekstiilijäätmete tekke vähendamiseks tuleb juba ostetud tooteid kauem tarbida ja vähem osta.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta