TTÜ Geoloogia Instituudi professor Alvar Soesoo pälvis väljapaistvate teenete eest loodusteaduste arendamisel Euroopa Loodusteaduste Akadeemia Gottfried Wilhelm von Leibnizi medali, samuti nimetati Soesoo Euroopa auteadlaseks.

Autasu anti üle Hannoveris, Saksamaal. Professor Soesoo pälvis medali geoteaduste arendamise ja populariseerimise eest.

Professor Soesoo uurimisvaldkondadeks on petroloogia, geokeemia, geoprotsesside modelleerimine, geokronoloogia, vulkanism ja magmatism, kivimite sulamine, maavarade geoloogia, keskkonnaseisundit hõlmavad uuringud ja geotektoonika.

Praegu on tema põhitähelepanu Fennoskandia ja Baltika litosfääri evolutsioonil ning maakooretekkega magma analoog- ja numbrilisel modelleerimisel ja loodusvarade uuringutel. Alvar Soesool on ligi 90 teaduspublikatsiooni.

Varem on Euroopa Loodusteaduste Akadeemia geoteaduste auhinna võitnud akadeemik ja TTÜ teadlane Anto Raukas (2010). Leibnizi medalit loodusteaduste vallas antakse välja kord aastas.


Gottfried Wilhelm von Leibniz elas 1646-1716 Saksamaal ning oli tunnustatud matemaatik ja filosoof.

Ta leiutas Newtonist sõltumatult diferentsiaal- ja integraalarvutuse. Ta töötas välja loogilise arvutuse, mis hiljem pani aluse moodsate arvutite arhitektuurile. Leibniz võttis kasutusele mitu matemaatikasümbolit: korrutamis- ja jagamispunktid, integraali ja diferentsiaali märgid.

Leibniz andis suure panuse füüsika ja tehnika arengusse. Tema ideed on mõjutanud bioloogia, meditsiini, geoloogia, psühholoogia ja infotehnoloogia arengut. Filosoofia alal kuulub ta 17. sajandi kolme mõjukama ratsionalisti hulka.