Aastakümnete pikkune kuivendamine on jätnud Pääsküla rabale oma jälje ning vähendanud iseloomulikke looduskooslusi. Taastamaks raba loomulikku ökosüsteemi kutsub Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet juba teist aastat talgutele, kus vabatahtlikud rajavad kogenud spetsialistide juhtimisel veetaseme tõusuks vajalikke tõkkeid..

Taastamistööd võeti ette pikemaajalise eesmärgiga, et Pääsküla raba kaitsealast saaks taas erinevaid looduskooslusi hõlmav pärl. Pääsküla rabast on leitud ligikaudu 65 kaitsealust liiki, neist ainuüksi orhideid 17 liiki. Selleks et kunagised raba- ja soolaigud saaksid uuesti suurenema hakata, pakkudes erilistele rabataimedele ja -loomadele soodsat pinnast, ongi tarvis kunagi rajatud kuivenduskraavid sulgeda. Paisud rajatakse käsitsi, nii saab kõige paremini arvestada loodusväärtustega ning juba väljakujunenud looduslike puhkealadega.

 

Töid jagub iga kätepaari jaoks

 

Talgutööd on hea võimalus viibida värskes õhus ja heas seltskonnas. Iga osaleja jaoks leitakse jõukohased tegevused. Raba taastamisel lõigatatakse paisu ehitamise kohas turbapätse, nendest lapitakse valmis paisu. Vajadusel tuleb lähiümbrusest võsa eemaldada.

Tööks kasutatakse lihtsaid käsitööriistu, nagu labidaid, käsisaage ja oksakääre, mis on jõukohased ka vanemas koolieas noortele. Talgujuhid teevad kiire väljaõppe kohapeal, jagavad kätte vajalikud tööriistad ning juhendavad vastavalt vajadusele päeva lõpuni.

Täpsemad juhtnöörid töö kohta saab talgujuhilt pärast oma tuleku kirjapanekut.

 

Paindlik korraldus

 

Talgud toimuvad laupäeviti kuni oktoobri keskpaigani – 24.08, 31.08, 07.09, 14.09, 28.09, 05.10 ja 12.10. Talgujuhid on rabas kell 9.00 –17.00, kuid iga huviline võib valida päevas ka just talle sobiva tunnid, mil saab kaasa lüüa. Suur abi on ka poolest päevast ehk 3–4 tunnist. Kõigile talgulistele pakutakse kehakinnituseks talgulõunat, samuti tehakse väiksemaid kommipause.

Anna oma tulekust ette teada talgujuhile Aleksandrile aleksanert.tukk@gmail.com või Laurile pisimutukas@gmail.com, et nad oskaksid arvestada vajalike töövahendite ja lõunaampsu korraldamisega. Riietu ilmale vastavalt ning jalga pane veekindlad jalatsid.

 

Tiimiüritus või kogukonnapraktika?

 

Looduse taastamise talgud on gümnasistile hea võimalus ära teha aegsasti ka koolis ettenähtud kogukonnapraktika. Seejuures võib leida rabast enda jaoks uue hobi. Kuid kohe kindlasti uued sõbrad ja tuttavad, kellega ka edaspidi midagi põnevat ette võtta. Samuti võib tulla talgutele ka kolleegidega, arendades meeskonnatööd ning panustades samal ajal meie kõigi jaoks olulisse keskkonda.

Juunis alguse saanud talgulaupäevakud tipnevad oktoobri teises pooles tänuüritusega, kuhu talgujuhid ootavad kõiki sel aastal raba taastamistöödesse panustanud talgulisi. Kõige suurem tänu saab silmale nähtavaks rabas mõnevõrra hiljem, kui elurikkus tõuseb, liigid levivad suuremal aval ja võibolla avastatakse uusigi liike.