Käesolev aiandushooaeg algab Tallinna jaoks eriliselt, sest oma väravad avab Pelgu ühisaed – esimene Tallinna linnaaed, kus kaasaegse kujundusega alal on loodud võimalused kasvatada toidutaimi lisaks peenrakastidele ka väikesematel aiamaadel. Pelgu ühisaia liikmete vastuvõtt on avatud 17. aprillist kuni 8. maini, pabervormil kuni 18. maini.
- Toit ja aiandus
- 17. aprill 2024
- Fotod: Pelguaed on kasutajate jaoks valmimas / Tallinna Strateegiakeskus
Sel kevadel valmib Putukaväila Põhja-Tallinna ruumilõigul, Kolde puiestee ja Ehte tänava nurgal uudse lahendusega kogukonnaaed – Pelgu ühisaed. Pealinna kõige suuremas ja kaasaegsemas linnaaias saab kasvatada toitu nii peenrakastides kui aiamaadel ja kasvuhoones. Lisaks leidub ühisaias hulgaliselt viljapuid ja -põõsaid. Samuti saavad ühisaias korraldada elanikud kogukonnasündmusi ja piirkonna haridusasutused õuesõpet.
„Pelgu ühisaia planeerimine ja ehitus toimus kohaliku kogukonna ja linna omavahelises koostöös ning on seega kaasava planeerimise hea näide. Nüüdseks on ühisaia ehitus lõpusirgel, hetkel on käimas viimased heakorrastustööd ning kasutusloa taotlemine. Plaanime avada Pelgu ühisaeda ja korraldada avamisüritus kohe, kui kasutusluba on väljastatud,“ selgitab Tallinna kaasamise projektijuht Lea Vutt.
Pelgu ühisaia eesmärk on pakkuda linlastele linnaaianduse kaudu ühistegevuse rõõmu ning sel viisil tugevdada nii keskkonnateadlikkust kui kogukondlikku eluviisi. Seetõttu pööratakse ühisaias erilist rõhku keskkonnasõbralikule aiapidamisele ning ühistegevustele ja -vastutusele.
Ühisaia liikmed saavad kasutada isiklikku peenrakasti või aiamaad. Seejuures kõigi liikmete hoole all on ühispeenrad, kasvuhoone ning ühisaia üldine heakord. Täpsemalt peab iga ühisaia liige panustama ühisaia tegevustesse vabatahtliku tööna vähemalt 15 tundi hooaja jooksul (umbes 2 tundi kuus), näiteks aiatööd, tõlkimine, ürituste korraldamine jne.
Pelgu ühisaed on Pelguaia kogukonnaaia edasiarendus, mis on samas asukohas tegutsenud juba viis aastat. MTÜ Pelguaed eestvedaja Martin Pennaste sõnul saab uuenenud Pelguaias senise 40 aedniku asemel omale toitu kasvatada ligi 100 inimest. „Ootame uusi kogukonnaliikmeid, kes soovivad koos tegeleda linnaaiandusega ja on valmis panustama ühistegevustesse aia eest hoolitsemisel kui ka muul aia tegevust toetaval viisil.“
Tallinna linna toel on tänaseks loodud juba 33 kogukonnaaeda, kus tegutseb üle 2500 rohenäpu. Kogemus näitab, et linnaaiandus avaldab positiivset mõju nii aiapidajatele endile, kui linnale tervikuna – levib heanaaberlik ja keskkonnasõbralik mõtteviis, avalikus ruumis on rohkem tegevusi ning säilib linna elurikkus.
Pelgu ühisaia aednike vastuvõtt kestab 17. aprillist 8. maini. Vabade kohtade olemasolul saab ka edaspidi jooksvalt liikmeks astuda. Ühisaia liikmeks astumiseks tuleb täita avalduse vorm veebi kaudu, paberil on seda võimalik teha Põhja-Tallinna Valitsuses (Kari 13) või Sõle raamatukogus (Sõle 47b).
Aednikuks saamise eelisõigus on Põhja-Tallinna elanikel, kuid vabade kohtade olemasolul võetakse vastu huvilisi ka teistest linnaosadest. Kuna ühisaed töötab kogukonnapõhiselt, on igale aednikule ette nähtud ka sümboolne liikmemaks ning oodatud on valmisolek panustada ühisaia tegevustesse.
Avalduse veebivormi ja täpsema info Pelgu ühisaia kohta leiab Tallinna kodulehel: tallinn.ee/pelguaed
Pelgu ühisaed valmib projekti „Pelgu ühisaia ehitus ja jätkutegevused“ raames, mida rahastatakse Euroopa Majanduspiirkonna kliimamuutustega kohanemise meetmest. Ühisaia ehitus algas Tallinna Euroopa rohelise pealinna aastal 2023 ja see on oluline osa Tallinna rohelise pealinna lipuprojektist Putukaväilast.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta