Kõik me oleme kuulnud veidrast lastetõust nimega „indigolapsed“. Teadmata, kust või miks selline sõna meie igapäevaleksikasse lekkis ning mida see täpselt tähendab, kasutame seda siiski üsna sageli, mõeldes sellest, kui tänuväärsest terminist, mille arvele võib alati kirjutada meie aja hukka läinud nooruse. Kuid kas olete kuulnud ka uue ajastu „kristall-lastest“ – täiuslikest väikestest inimolevustest, kes on tulnud meid õpetama ja päästma? Võib-olla on Teiegi perre salamisi siginenud mõni kristalsete sugemetega võsuke?

Määratlused “indigo” ja “kristall” tulenevad nende põlvkondade esindajate aura värvidest. Indigolastel on auras palju indigosinist, kristallilastel on aga kvartskristalli prisma pastelsetes toonides mitmevärviliselt küütlevad aurad, kinnitab Taani tuntud selgeltnägemisnõustaja Anni Sennov. Olgugi et täielikult väljakujunenud kristallauraga lapsed hakkavad sündima alates 2012. aastast, on meie keskel juba praegu üha enam kristall-lapsi, sest Sennovi sõnul saavad kõik ajavahemikus 2004-2012 sündinud lapsed kaasa segu indigo- ja kristallaurast, mis lapse soodsates kasvutingimustes lõpuks kristallauraks areneb.
 
Loomult on indigo- (praegused 11-30-aastased) ja kristallilapsed sarnased -- ülimalt tundlikud ja intuitiivsed. Nende peamine erinevus seisneb aga temperamendis. „Indigotel on sõdalase vaim, sest nende kollektiivne eesmärk on põrmustada vanad mõtteviisid, mis on lakanud meid teenimast. Täiskasvanud, kes väärtustavad kuulekust ja kardavad muutusi, võivad indigolapsi valesti mõista,“ kirjutab oma raamatus „Kristallilapsed“ selgeltnägijast psühhoterapeut Doreen Virtue. „Kontrastiks indigolastele on kristallid tasakaalukad ja õnnelikud. Kindlasti on ka neil aeg-ajalt tujukuse hoogusid, kuid enamjaolt on need lapsed andestavad ja muretud,“ teab Virtue. Kui indigod hävitavad kõik, millel puudub väärikus, siis neile järgnevad kristallid kõnnivad turvalisema ja kindlama maailma poole, näidates, et inimkonnal on tulevikulootust.
 
Suured silmad
Kristallilaste läbitungivatest ja noorusest hoolimata elutarkadest silmadest peegeldub sügav vaimne mõistmine. Need on armastavad, kannatlikud ja heatahtlikud silmad, mis näevad inimeste pealispinnast kaugemale.
 
Telepaatilisus ja intuitsioon
Kristallilapsed ei tugine inimestes ja olukordades selgusele jõudmiseks välistele tundemärkidele või eelarvamustele, vaid intuitsioonile. Keegi ei suuda varjata oma tõelisi mõtteid, tundeid või kavatsusi kristallilapse terava pilgu eest. Nad teavad täpselt, kui neile valetatakse. Olles äärmuslikud tõeotsijad, ei hoia nad ka midagi vaka all, et oma ümbrust kaitsta ning lähevad harva kompromissile. Nad on sihikindlad ja tugeva tahtejõuga kirglikud entusiastid kõige suhtes, mis neile õige tundub ning võivad seega vahel olla ka väga kangekaelsed ja tõrksad.
 
Karismaatilisus
Neljast elemendist -- õhk, tuli, maa ja vesi -- esindavad kristall-lapsed tule energiat. See vägi, mis neist juba imikueas õhkub, võlub ära kõik täiskasvanud. Nad kiirgavad positiivset energiat kogu oma olemusega, mistõttu on nende lähedal alati hea olla. Justkui tajudes vanadusega kaasnevat tarkust ja rahu, tõmbab kristallilapsi magnetina vanemate inimeste poole. Nad jumaldavad vanavanemaid ja leiavad kergelt kontakti ka teiste vanemate inimestega. Kristallilapsed suudavad oma ümbruskonna lendleva kergusega enda pilli järgi tantsima panna, ilma et teised seda märkaksid.
 
Hakkavad hilja rääkima
Kristallilaste puhul on tavaline, et nad hakkavad rääkima kolmeaastaselt või isegi hiljem. Hiline rääkima hakkamine näib olevat probleem ainult neile, kes selle pärast muretsevad. Kuna kristallilapsed eelistavad sõnadeta suhtlemist, peavad nende vanemad olema head mõtete lugejad, et laste vajadusi rahuldada.
 
Loodusesõbrad
Lisaks inimestega sõbrustamisele on kristallilastel sügav empaatiatunne kogu looduse vastu. Nende laste lõbustamiseks pole vaja keerulisi mänguasju. Lihtsalt viige nad õue ja nad on lummatud sahisevatest lehtedest, ämblikest ja lindudest. Kristallilapsed tunnetavad loomade, putukate ja taimede aistinguid. Nad annavad loodusele hääle ja meenutavad meile, et kõigel ja kõigil on tunded. Meelsamini kui kusagil mujal, oleksid need lapsed väljas – puude, kivide, lillede ja veega mängimas. Mõnel vanemal on isegi raske oma lapsi toas hoida. Teised ütlevad, et kui nende laps muutub tusaseks, on õueskäik parim tujuparandaja. Kristallilastel on loomadele samasugune hüpnootiliselt taltsutav mõju. Nad võivad mürada suure koera või teravate küüntega kassiga, saamata seejuures haiget. Loomad ja kristallilapsed suhtlevad omavahel armastuse võnkesagedusel ja mõistavad üksteist täielikult. Kuna kristallilapsed on loodusesse väga kiindunud, pole ime, kui neis tekib juba varakult mure keskkonna pärast.
 
Huvituvad kividest
Kristallilaste jaoks väärivad kivirünkad samavõrd tähelepanu ja hellust kui inimesed või loomad. Kristallilisi kivimeid on ammusest ajast kasutatud spirituaalsetes tseremooniates ja tervendamistöös, et suunata ja võimendada jumalikku energiat. Kristallilapsed tunnevad kristallidest kiirgavaid võnkeid ning austavad nende kivide maagilisi omadusi ja väge. Nad võivad teada intuitiivselt, kuidas kristallidega tervendada, ilma et keegi neid oleks õpetanud. Kuna neil on looduslike kristallidega vastastikku täiendav suhe, võiks neid imelisi kivisid lastele tutvustada.
 
Tervendajad
Kristallilapsed kannavad südames nii palju armastust, et juba nende kohalolul on tervendav mõju. Samas on neil ka hämmastavad kaasasündinud võimed. Need lapsed näivad teadvat, kuidas käte ja mõtetega energiat suunata, et saavutada tervenemine. Kristallilastel on harukordne usk oma tervendamisvõimesse, mis on kahtlemata üks põhjus, miks tervendamine neil nii hästi välja tuleb.
 
Andestavad ja armastavad
Optimistliku loomuga kristallilapsed ei tervenda ainult füüsilisi kehasid, nad parandavad ka inimeste südameid, pakkudes emotsionaalset tervenemist ja nõuannet. Uus põlvkond näitab ülesse loomulikku kaastunnet nt puuetega inimeste vastu. Lisaks on neil loomupärane võime lausuda õigeid sõnu, et inimesi inspireerida, rõõmustada  või lohutada, aidates teistel näha igas halvas ka head.
 
Ülemeeleliste võimetega
Kui eelnevad põlvkonnad, peljates kõike üleloomulikku, mõistsid ingleid nägevad või kuulvad inimesed hukka, siis uuel vaimse avatuse ajastul toetavad vanemad oma laste ülemeeleliste võimete arengut, mistõttu võtavad lapsed need võimed ka täiskasvanuikka kaasa. Nad võivad näha ingleid ja rääkida eelmistest eludest. Ka on kristallilapsed suured filosofeerijad, kes kõnelevad sageli nii nagu oleksid nad täiskasvanud väikestes kehades.
 
Loomingulised
Kuna kristallilapsi juhib parem ajupoolkera, mõtlevad nad piltides ja tunnetes, mis vastanduvad sõnadele. Vaatamata tagasihoidlikele verbaalsetele võimetele on neil hämmastavad motoorsed võimed. Visuaalne orientatsioon annab neile fotograafilise mälu ja kunstikalduvuse. Kristallilapsed on andekad joonistajad ja maalijad. Nad võivad leida tundide kaupa tegevust ainuüksi paberiploki ja rasvakriitide seltsis. Ka on nad väga musikaalsed, hakates sageli enne laulma kui rääkima.
 
Taimetoitlased
Kristallilaste maitsmismeel on arenenud väga kõrgele tasemele. Nad eelistavad taimetoitu, justkui teades, et töötlemata värsked puu- ja juurviljad sisaldavavad kõikidest teistest toiduainetest rohkem eluenergiat. Neile meeldib süüa sageli, näkitsedes väiksemaid palakesi ja juues mahla. Paljud on isehakanud taimetoitlased. Peamine põhjus, miks kristallilapsed keelduvad söömast liha, on nende suur empaatiavõime -- nad ei taha, et loomad surema peaksid.
 
Unetud
Nendel lastel on palju energiat ja nad ei taha millestki ilma jääda, isegi uneajal. Võib-olla peegeldab see ka kõrgemat arengutaset, kui inimkond vajab vähem und. Ka on kristallilapsed nii tundlikud, et iga mõjutaja võib viia unetuseni.
 
Pirtsakad esteedid
Maailmas, kus kõik näib olevat pidevas liikumises, ei saa keegi süüdistada lapsi selles, et nad soovivad stabiilsust. Kristallilapsed kalduvad olema väga organiseeritud ja nõudlikud oma ruumi, asjade ja riietuse suhtes. Neile meeldivad puhtad ja korras toad, mistõttu nad koristavad meelsasti ka ise, nt mänguasju korda pannes. Tõeliste looduslastena eelistavad kristallid alastiolekut riietele.
 
Väliselt purunematud, sisemiselt tundlikud
Kristallilapsed on kartmatud avastajad ja hämmastava tasakaalutunnetusega ronijad. Nad pääsevad vigastustest kerge nahaga, sest nende optimism näib tõmbavat ligi vaid turvalisi olukordi. Samas on nad väga tundlikud. Liiga palju väliseid ärritajaid, nagu näiteks müra, rahvahulgad, temperatuur, segadus, kaootiline keskkond, kunstlikud materjalid ja kemikaalid võivad nad kergesti tasakaalust välja viia.
 
Sisemine kell
Uues maailmas ei juhi meie elu enam kalendrid ja kellaajad. Me kasutame oma tegevuse juhtimiseks sisemist aega. Õigel ajal õigesse kohta jõuame sünkroonsuse, mitte kokkuleppe tõttu. Kristallilapsi juhib juba praegu sisemine kell, mitte välised ajamasinad. See võib vanematele, kelle elu käib graafiku järgi, olla väga frustreeriv. Üks on kindel: kristallilaste vanemad peavad olema väga kannatlikud – õppetund, mille need lapsed täiskasvanutele annavad.
 
Anni Sennovi sõnul erinevad uue ajastu lapsed oma eelkäijatest oluliselt, mõjudes oma elust tulvil olekuga oma vanematele, õpetajatele ja teistele kogukonna täiskasvanutele peaaegu liiga intensiivseina. „On koitnud uus ajajärk, kus laste energia on nende vanemate omast märksa tugevam. Seetõttu tuleb emmel ja issil oma vanemlike kasvatusvahendite juurde lõimida täiesti uus, senisest tunduvalt tugevam piiride ja kohusetunde kogum,“ kirjutab Sennov.
 
Allikad:
·        Doreen Virtue, PhD „Kristallilapsed“ Teejuht uue põlvkonna ülemeeleliselt tundlike laste mõistmiseks
·        Anni Sennov „Kristall-lapsed, indigolapsed ja uue ajastu täiskasvanud“
 
 
Emade kommentaarid:
 
Kadri (6-aastase Birgiti ja 4-aastase Mihkli ema):
Erinevalt kristallilastest hakkasid Birgit ja Mihkel rääkima väga vara. Kuid nii nagu kristallilapsed, armastavad ka mõlemad minu lapsed kive. Neid tassivad nad õuest tuppa ja õues ronivad neile otsa. Eriti meeldivad neile kristallid, mida olen koju ostnud. Võtavad neid vahel voodisse kaasa, et halbasid unenägusid, hirmu või kurbust peletada. Mõlema lapsed soovivad sünnipäevaks päris oma kristallkivi: Birgit roosat kvartsi ja Mihkel ametüsti. 

Samuti on mõlemad väga head ronijad. Juba 3-4-aastaselt hakkasid nad mänguväljaku 13-meetrise ronimispüramiidi tippu ronima. Algul isa abil, hiljem iseseisvalt.

Toas meeldib lastele paljalt ringi käia. Mihkel ka magab paljalt, nii kodus kui lasteaias. Pidžaamat kannab ta ainult siis, kui toad on väga külmad või kui on külalisi.Samas on mõlemale väga oluline, mis riided neil seljas on ja et need puhtad oleksid. Eelmise päeva riideid enam selga ei panda. Puhtusearmastusele vaatamata nad oma tuba korras hoida ei suuda, olgugi et kodukoristustöödes löövad nad meelsasti kaasa.

Kuna oleme mehega taimetoitlased, siis kodus lapsed liha ei söö. Lapsed söövad hea meelega taimset toitu ja arutlevad tervisliku toidu teemadel.

Mõlemad on suured meisterdajad. Võivad vahel terve päeva mööda saata paberi, liimi ja pliiatsite või naelte, haamri ja puutükkide seltsis.

Mihkel armastab rääkida, et ta on loomade ja looduse sõber. Ta ostab ja istutab ise lilli ning kogub maha külvamiseks puuviljade seemneid.

Tundeküllasust ja empaatiavõimet on meie peres kuhjaga. Kui keegi on kurb, siis Birgit läheb ta juurde, kallistab või lihtsalt ütleb midagi. Ka mind turgutab ta tihti, kui olen tema arust morn või kurva näoga. Päevas käivad lapsed mitu korda kallistamas, pai tegemas või lihtsalt ütlemas, et “emme, ma armastan sind.” Sageli järgneb loetelu neist, keda veel armastatakse. Mihkel armastab kogu maailma ja kõik on tema sõbrad. : )
 
Marge (2-aastase Triinu ema):
Minu tüdrukutirts mürgeldab mänguväljakul 4-5-aastastega samaväärselt ja nii peetakse teda tihtipeale, vaatamata roosale kombekale, poisiks. Loodus on tema imeline mängumaa – kivilt-kivile hüppamine, liivakastis liiva puistamine, mutuka teekonna jälgimine – need kõik on põhjused, miks ta juba hommikul ärgates esimese asjana „õueeeeeeeeee!“ nõuab. Enamik mu lapse sõnavarasse kuuluvatest sõnadest on loomade nimed ja häälitsused või sõnad, mis kirjeldavad loodusjõude, näiteks tuule puhumist, puude kiikumist jne. Ka on mu lapsel eriliselt hea läbisaamine oma vanaisaga, kelle kaisus talle magama meeldib jääda. Kahjuks on ta aga sõltumata väsimuse astmest alati rahutu unega. Kristall-laste kirjeldusega on vaid üks omadus vastuolus. Erinevalt tüüpilistest kristallilastest, on mu laps meeletu liha armastaja. On päevi, mil ta ainult lihast ja piimast toitubki.
 
Annikki (2,5-aastase Loona-Maria ja 6-kuuse Sebastiani ema)
Loona-Maria on erakordselt ligitõmbav laps. Sõpru leiab ta kõikjalt -- külast, bussist, tänavalt. Täiskasvanud jäävad enamasti hämmendunult jälgima just tema suuri, kõnelevaid silmi. Midagi lihtsalt on, mis temas loob tohutu poolehoiu ja tugeva kiindumussuhte kõigi täiskasvanutega, kellega ta kohtub. Enamus sõpru käib meil nüüd lapsi külastamas, mitte enam vanemaid. Seesama kiindumus ja täiuslik usaldus ei piirdu vaid inimeste vaid kogu loodusega. Ühe naabri suur koer ja teise tujukas kass on näiteks pärast Loonaga kohtumist kolinud poole kohaga meie juurde elama. Möödunud suvel aga astus Loona meelega ühele teole peale. Ma ei öelnud midagi, aga ta oli ise oma teguviisi tulemusest nii kurb ja löödud, et pärast seda päästsime terve suve kõik teod ja vihmaussid tee pealt muru sisse „koju“.

Sööma hakkas Loona alles aastaselt. Sinnani sõi ainult rinda. Lapsehoidjatest keeldus teise eluaastani. Tehnikat ja masinaid -- kõike looduskauget -- kardab siiani tohutult. Ringi käiks ainult paljalt. Ka nukkudel ei tohi riideid seljas olla. Rääkima hakkas ta alles hiljuti ja räägib siiani suhteliselt pudi-keelselt. Esimesed sõnad väljendasid tundeid. Ta jääb inimest vaatama ja lausub vahel ka võõra inimese kohta: "Täti on kuub (tädi on kurb), teeme kalli-kalli." või "Onu on õõmus!" ja siis hõiskab koos rõõmustajaga. Kui mul on olnud raske päev, poeb ta mulle kaissu. Ütleb "Emme on pinges" ja paneb käed mulle südamele. Mõne minutiga kaob pinge ja valu. Tema aga juba magab õndsalt.

Sama empaatiliselt armastab ja hoiab väike Loona kõiki oma lähedasi, eriti veel väikest venda. Lilledest, loomadest ja kividest rääkimata.
Ka on vahel juhtunud, et ta ütleb mõnda toanurka vaadates: "Onu aatab" (onu vaatab) või näitab näpuga, vahel ka lakke, "täti". Siis teeme koos palve, kutsume inglid kaitsma ja palume tädil-onul minna oma teed. Siis tuleb ta pilku rahu ja nähtud hing kaob. Tema jaoks on see kõik nii loomulik. Ainult minul hakkab vahel kõhe...

Kui Sebastiani ootasin, hakkasin tajuma kummalisi asju. Tundsin, mida ta mõtles ja teadsin, et ta tahab tulla meie ellu, kuigi ajad olid keerulised. Kui muidu peaks ema olema oma lapse tasakaalustajaks ja suunajaks, siis pojaga on mul tunne nagu oleks ta tulnud siia Maailma mind tasakaalustama ja suunama. Tema lähedal tunnen alati sügavat rahu. Esimestel päevadel talle silma vaadates ehmusin. Need silmad ei olnud abitud otsivad vastsündinu silmad, vaid vaatasid otse minu hinge. Neist tulvas minusse positiivseid mõtteid ja tarku sõnu. Usun, et see oli tema viis minuga rääkida. Sama kogesid ka teised. Üks selgeltnägija ehmatas, kui Sebuga tema selja tagant mööda kõndisin. Pööranud ümber ütles ta: "Kui huvitava väljaga laps!"
 
Poega kandes muutus liha mulle vastumeelseks. Pärast sünnitust sai minust, kui kunagisest sašlõki fännist, "kohustuslikus korras" täis taimetoitlane.

Kõige enam on mu kristall-lapsed mulle õpetanud kannatlikkust ja seda, et nad ei kuulu minule, vaid kogu Maailmale. Minu roll on vaid neid kogu hingest hoida ja armastada.

Lugu on ilmunud ka ajakirjas Meie Pere, veebruar 2009.