Ilmunud on rikkaliku pildimaterjaliga populaarteaduslik raamat „Botaanikaaed ja botaanilised kogud“. Trükis tähistab loodusmuuseumi tänavust ja botaanikaaia järgmise aasta 220. aastapäeva.

  • Keskkonnaharidus
  • 5. juuli 2022
  • Foto: Tartu Botaanikaaed. Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

Uus trükis annab ülevaate Baltimaade vanima järjest tegutsenud botaanikaaia – Tartu Ülikooli botaanikaaia ajaloost, avamaa- ja kasvuhoonekollektsioonidest ning kaunitest botaanikaaia taimedest, mis on raamatus esile tõstetud fotode ja lühitekstidega. Taimekollektsioonide paiknemist botaanikaaias näitab raamatusse lisatud kaart.

Elustaimede kollektsiooni kõrval tutvustatakse esmakordselt laiemale avalikkusele ka loodusmuuseumi – Eesti vanima muuseumi – botaanilisi kogusid. Selles kogus on suurim maailma taimede herbaarium Eestis ja vanimad Eesti taimede eksemplarid – kokku 323 000 herbaarlehte.

„Koostajana püüdsin kergemas ja emotsionaalsemas võtmes anda ülevaate botaanikaaia 220aastasest ajaloost, tegemistest, taimekollektsioonidest ja loodusmuuseumi botaanilistest kogudest,“ selgitas raamatu koostaja Inge Kukk. „Uued leiud arhiividest lubasid täpsustada botaanikaaia ajaloolise hoonestuse ehituslugu ja aia planeeringuid. Näiteks selgus, et Eesti looduslike taimede sihipärane kollektsioneerimine ja kasvatamine algas juba direktor Gottfried Albrecht Germanni ajal, kuigi eraldi osakond moodustati alles 1920. aastate algul,“ lisas Kukk. „Germann on ölnud, et häbi on elada isamaal ja seda maad mitte tunda* – see on Germanni tsitaat Linné järgi tema botaanikaaia taimekogude kataloogis „Verzeichniss der Pflanzen“ 1807.“

Kaunid taimefotod raamatulehtedel pakuvad silmarõõmu ja ahvatlevad tulema taimi kohapeale uudistama. Raamat tähistab 220. aastapäeva, mis täitus loodusmuuseumil tänavu kevadel ja täitub botaanikaaial järgmisel suvel. Trükis on eesti ja inglise keeles. Raamatu on kujundanud Maarja Roosi, fotod on teinud fotograafid Are Tralla, Andres Tennus. Teksti toimetasid keeletoimetajad Marika Kullamaa ja Meelis Leesik. Tekstid inglise keelde tõlkis Meelis Leesik.

Raamatut „Botaanikaaed ja botaanilised kogud“ saab soetada Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia kassadest.