30. septembrist kuni 15. novembrini teeb Eestile tiiru peale Vabariigi Pillimehe tiitliga pärjatud pärimusmuusik ja multiinstrumentalist Juhan Uppin, andes kokku 15 kontserti ja sõites läbi kõik Eesti maakonnad.

Ringreisil tuleb igas paigas Uppini poolt esitamisele täispikk soolokontsert kahes osas koos vaheajaga, kus muusik näitab oma eri tahke nii lõõtspilli- ja kandlemängijana kui ka traditsiooni hoidjana- ja loojana. Kontserdi esimeses pooles rändab Uppin mitmete teda mõjutanud vanameistrite lugude ja mängustiilide vahel, kõlab ehe pärimusmuusika kahel ehedal eesti rahvapillil – Aksel Tähnase päkarauakandlel ja August Teppo lõõtspillil. Kontserdi teises osas kuuleb, kuidas Uppin oma loomingus ja tõlgendustes lõõtspilli- ja kandletraditsiooni edasi arendanud ja tänapäeva toonud on. Oma osa kontserdist kuulub ka igihaljastele, armastatud ja üldtuntud lugudele ning lauludele.

Juhan Uppini sõnul on ta ka varem nii üksi kui erinevates koosseisudes mööda Eestit ringi sõitnud, aga nii paljude kontsertitega ringreisi pole varem teinud.

“Paljud kontserdikohad on mulle tuttavad ja olen ammu soovinud neis sellist autoriõhtu-laadset kontserti teha, kus saaksin jagada kõike seda erinevat muusikat, mida ma nendel pillidel enda jaoks avastanud olen. Lõõtspill ja kannel on küll ühelt poolt rahvapillid, ja seda raditsioonilist muusikat ma väärtustan ja naudin ja esitan rõõmuga, aga teisalt käsitlen neid pille kui loominguliselt vabu kaasaegseid muusikainstrumente ja olen seeläbi kujundanud neile stiililiselt palju laiema kõlapildi. Kontserdil kuuleb niisiis lugusid seinast seina, traditsioonist levimuusika ja omaloominguni, ehk nii-öelda juurtest oksteni,”  lisab Uppin.

Juhan Uppin on kahel viimasel aastal välja andnud kaks sooloalbumit – "Pikk lugu" (2018, lõõtspill) ja "Päkarauakannel" (2019) ning 2018. aastal Eesti Pärimusmuusika Keskuse poolt pärjatud Vabariigi Pillimehe tiitliga.

Vabariigi Pillimehe tiitel anti esmakordselt Eesti Pärimusmuusika keskuse poolt välja 2018. aastal. Vabariigi Pillimehe tiitliga pärjatakse traditsioonitundlikku muusikut, kes on suurepärase pillimänguoskusega, võlub südameid oma karismaga ning on lummavalt veenev tantsuks mängides. Vabariigi Pillimehe finaalkontserdile valib pärimusmuusikute hulgast osalejad žürii, tiitlivõitja selgub publikuhääletusel. Järgmise Vabariigi Pillimehe valimised toimuvad 6. novembril Viljandi Pärimusmuusika Aidas.
Kontsert toimub istekohtadega. Kõikidel kontsertidel täidetakse korraldajale mõeldud Terviseameti nõudeid ja soovitusi.

Foto: Juhan Uppin/Stina Kase
Foto: Juhan Uppin/Stina Kase