Teisipäeval, 8. aprillil kell 17.30 toimub Tallinna raekojas vanalinna arengukava avalik arutelu, kus tutvustatakse ja arutatakse avalikul väljapanekul saadud tagasisidet.
- Transport ja linnaplaneerimine
- 6. aprill 2025
- Foto: Tallinna raekoda suveaiaga / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Arengukava eesmärk on kujundada vanalinnast hea elukeskkond, kus kultuuripärand on hoitud ning ettevõtlus toetab aktiivset ja mitmekesist kultuurielu. Koos arengukavaga valmib sellele ka rakenduskava, millega kavandatakse juba konkreetseid tegevusi peamiste arengueesmärkide saavutamiseks ning murekohtade lahendamiseks.
Tallinna abilinnapea Madle Lippus märkis, et arengukavale laekunud tagasiside oli ootuspärane ning linn on juba asunud kavandama lahendusi esile kerkinud probleemidele. „Märtsi alguses allkirjad saanud hea tahte kokkulepe linna ja meelelahutusasutuste vahel öörahu tagamiseks vanalinnas on oluline samm arengukavaga seatud eesmärkide täitmiseks. Järgmisena on töös uute põhimõtete välja töötamine linna omanduses olevate rendipindade osas, mis ei arvestaks ainukese kriteeriumina vaid tulu maksimeerimist, vaid ka võimalust tagada kohalikule elanikule kui külastajale lai ja kvaliteetne valik teenuste ja kaupade kättesaadavus,” selgitas Lippus.
Tallinna linnaplaneerimise ameti vanalinna arengu koordinaator Kaire Toominga sõnul oli avaliku väljapaneku jooksul kõigil huvilistel võimalus esitada ettepanekuid ja arvamusi. „Kuigi tagasisidet laekus mõõdukalt, tõstatusid mitmed olulised teemad, mis aitavad kaasa vanalinna elukeskkonna parendamisele. Peamised tagasiside saanud valdkonnad olid elukeskkonna kvaliteet ja linna omanduses olevate pindade rendipoliitika.”
Elukeskkonna osas tõusis esile vajadus leevendada turismikoormust ja selle mõju kohalikele elanikele. Eriti toodi välja lühimajutusega seotud probleemid, nagu müra, suurenenud koristuskoormus ja teenuse reguleerimatus, mis loob ebaausa konkurentsiolukorra. Samuti juhiti tähelepanu sellele, et lühimajutus mõjutab kinnisvaraturgu, muutes korterid kohalikele elanikele vähem kättesaadavaks.
Teine oluline teema oli linna omanduses olevate pindade kasutus. Tagasiside põhjal leiti, et praegu kehtiv kõrgeima rendihinna põhimõte ei toeta vanalinna arengut. Tehti ettepanek töötada välja uus rendipoliitika, mis eelistaks ruumide sisulist kasutust ja panustamist vanalinna hüvanguks, mitte ainult maksimaalse renditulu teenimist.
Arengukava eesmärk on muuta vanalinn meeldivaks ja aktiivseks elukeskkonnaks, mis toetab kogukondlikkust ning rikastab nii kohalike kui ka külaliste igapäevaelu. Peamiste sihtidena soovitakse suurendada vanalinna tegelikku elanikkonda, parandada teenuste kättesaadavust ning edendada kultuuri-, haridus- ja loomevaldkonna arengut. Kava on kooskõlas UNESCO maailmapärandi paikadele kehtestatud halduskava põhimõtetega. Linna soov on rakendada arengukava prioriteete juba järgmise linnaeelarve planeerimisel.
Vanalinna arengukava 2025-2035 oli avalikul väljapanekul 27. jaanuarist kuni 28. veebruarini. Arengukava materjalidega saab tutvuda Tallinna linnaplaneerimise ameti kodulehel.
Korralduse sujuvuse huvides registreerige palun oma osavõtt siin.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta