Nii Eesti ettevõtjad kui ka Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi (VEF) tegevjuht Kristiina Esop ütlevad, et firmakinkide ja sõpradele-sugulastele mõeldud kingituste valikul pööratakse sisule ning päritolule rohkem rõhku kui ei kunagi varem. Kingitused, millel on ühiskondlik või eetiline lisandväärtus, on võitmas suurt populaarsust.

“Iga ost mõjutab kaudselt ühiskondlikku tervikpilti. Jõulueelsel ajal, kui tarbimine on tunduvalt suurem, on ka valikute ühiskondlik mõju võimsam. Seda enam tuleks tähele panna, kellelt mida osta, milline on tootjaettevõtete ühiskondlik käitumine, millised on nende väärtushinnangud ning käitumismustrid nii väliselt kui ka firmasiseselt suhetes oma töötajatega. Sinu ost on automaatselt tunnustus ettevõttele ja tema tööle ning heakskiit tema poolt valitud suunale. Kellele sa tahaksid tunnustust avaldada? Ettevõtte ärikingitus peegeldab ka firma enda väärtusi laiemalt, seda olulisem on panustada õigetesse valikutesse,” lisab Esop.

Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum julgustab ettevõtjaid mõtlema, millised on nende ärikingitused ja millist lugu need ettevõttest räägivad. Eetilisi ja vastustundlikke jõulukingitusi leiab mitmest valdkonnast. Näiteks soovitab VEF toetada kodumaist mahetoodangut, asjade taaskasutust, sotsiaalseid ettevõtteid. Kingitust valides peaks pöörama rõhku sellele, et tal oleks tähendus kingi saajale. Kingitus võiks olla inimesele vajalik, väärtust loov ning ühiskondlikult kasulik!Loodusvägi

Teadliku kingivaliku tõusutrendi tõdeb ka kodumaiste mahetoodete tootmisele keskendunud ettevõte Loodusvägi OÜ. Väärtustades Eesti puhast loodust kui meie maa suurimat rikkust, näeb Loodusvägi enda rolli sillana, mis aitab viia siinse puhta, ürgse, põhjamaise looduse ja tervisejõu inimesteni, rikastades niiviisi meie toidulauda.

Ahto Vegmann soovitab kingitusi tehes mõelda eelkõige sellele, et see teist inimest puudutaks ning et kink oleks mõtestatud. “Eks elus ole ikka nii, mida välja annad, seda saad tagasi. Toetades oma ostukäitumisega inimesi enda ümber, toetame tegelikult ka iseennast.

Nii saab tekkida ka talunikul võimalus meie endi poolt igapäevaelus pakutavat väärtust osta,” arutleb Loodusväe tegevjuht. “Sama on ka keskkonnaga, kus me ise iga päev elame. Mitte ainult kingitusi tehes, vaid kogu oma ostukäitumisega saame suunata keskkonnasõbralikumaid arenguid, jälgides tootega kaasnevaid mõjuahelaid. Tegelikult hääletame iga oma ostusedeliga tulevase elukvaliteedi eest!”

Sooviga toetada eetilist ning vastutustundlikku kinkimist ja teha valik ettevõtetele võimalikult lihtsaks, on Loodusvägi juba mitmeid aastaid koostanud jõulueelseks perioodiks kingikataloogi ja kaasanud kümneid erinevaid Eesti mahe- ning väikeettevõtteid, pakkudes sellega läbimõeldud tervik- ning erilahendusi.

„Kodumaiste keskkonnasõbralike toodete edu on meile tähtis ja me soovime omalt poolt rõõmuga toetada Eesti väiketootjate tegemisi. Nii on meie jõulukataloogis meie endi väekate looduspuhaste toodete kõrval esindatud ka suur hulk teiste mahe- ning väiketootjate toodangut,“ tutvustab Kristjan Õunamägi, Loodusvägi OÜ kaasasutaja.

Loodusvägi

„Väike- ja mahetoodete eelistamine on lisaks toote enda kõrgemale väärtusele ning positiivsele mõjule inimese tervisele võrreldav ka sihipärase suunatud toetustegevusega, millega aidatakse ennetada paljusid ühiskondlikke kitsaskohti! Näiteks jäävad alles paljud elu- ja töökohad maapiirkondades, ilma milleta oleks perede elu maal ilmselgelt raskem.

Teisalt on mahetooted tervislikud meile endile ning ka meie planeedile – väldime maa ja põhjavee erinevatest taimekaitsevahendite kasutusest tingitud reostust ja aitame kaasa liikide säilimisele! Eriti tundlikult reageerivad keskkonnamürkidele mesilased. Teaduslikult on tõestatud, et suure mesilaste suremuse põhjuseks on erinevad konventsionaalses põllumajanduses kasutatavad pestitsiidid. Samuti on teaduslikke fakte, et mesilaste väljasuremisega on ohustatud ka inimkond tervikuna. Jääkainetena toidus on taimekaitsevahendid tänapäeva ühiskonnas levinud haiguste üks peamisi tekkepõhjuseid,“ tutvustab Õunamägi eetilisi lisandväärtusi.

Kodumaine mahetoode ärikingiks – miks just see?

  • Tõeline eesti oma looduse vägi!
  • Kink, millel „hing“ sees!
  • Võimalus väge lisada personaalse kujundusega!
  • Eesti käsitöö ja kvaliteet!
  • Peegeldab sinu ettevõtte iseloomu ja väärtusi!
  • Keskkonnasõbralik!
  • Toetad kohalikku kogukonda ja eesti maaelu!
  • Aitad kaasa jätkusuutlikule elule meie planeedil!

Paljude koostööpartneritega seovad meid aastatepikkused tugevad sidemed, juurde on lisandunud ka uusi. Pikaaegne hea partner on mahemee tootmisega tegelev Taali Mesila. “Mesi kingiks on suurepärane mõte. See on ainulaadne looduse and, mida saab tervislikel eesmärkidel kasutada mitmeti,” nendib Taali Mesila juhatuse liige Aili Taal.

„Võimalus kujundada personaalsete jõulutervitustega kaardid või tootepakendid, näiteks firmasümboolikaga meepurgid või glögipudelid, annab kingitusele erilise tähenduse,“ lisab Õunamägi. „Püüame olla võimalikult paindlikud ja klientide erisoovidega arvestada. Et kõikide jõulusoovid saaksid aga parimal moel täidetud, oleme väga tänulikud, kui tellimus jõuab meieni juba aegsasti, võimalusel enne novembri keskpaika.“

„Oleme seda meelt, et meie kodumaised kingitused on ilus võimalus talviste pühade ajal armsaid ja olulisi inimesi meeles pidada. Tänutundes mullu pälvitud vastutustundliku ettevõtte ja aasta piirkonna ettevõtte tiitlitele soovime oma väärtustele tuginedes ka edaspidi pingutada, et meie meeskonna head mõtted ning armastusega valminud tööviljad jõuaksid jõuluks kõigi kingikotti ning oleksid kättesaadavad ka aastaringselt,“ sõnab Kristjan Õunamägi.


Loodusväe jõulukataloogiga saab tutvuda firma kodulehel.