Rootsi ettevõte Göteborgi Ab on arendanud eri maades sisekliima eritingimusi tundva seadme hoone siseõhu niiskuse ja sellest sündiva hallitusprobleemi lahendamiseks. Innovatiivne seade toimib  hallituse elujõuks vajalike sisetingimuste tundmisel ja identifitseerimisel.

Hallituse elujõu ja laienemise poolest on otsustav õhu suhtelise niiskuse piisavalt kõrgel tasemel püsimine kogu idanemise ajal. Absoluutne niiskus tuleb täielikult välistada. Hallituse kõrvaldamiseks ei ole vaja pidevat madalat suhtelise niiskuse taset. Piisab, kui niiskuse tase on periooditi madal, sõnab Bergsten. Samuti ei saa olla pelgalt õhuvahetuse lisamine  kiireks lahenduseks, sest näiteks esineb hallitust  ka avatud rõdude lagedel. Seni on traditsiooniliselt probleemsetes kohtades püütud õhu niiskust pidevalt madalal hoida.

Lindenstone Innovation`i ehitistele kavandatud seadme automaatika käivitab niiskuse kõrvaldamise temperatuuri tõstmisega. Seda juhul, kui seade registreerib, et 8 nädalase perioodi jooksul on hallituse jaoks olnud liialt mõnusad elutingimused. Niiskuse kõrvaldamine toimub tõhusate temperatuuritõusu „löökide“ najal ja selliste lühiajalisemate perioodide tõttu kulub energiat vaid 3 – 7 kWh ruutmeetri kohta aastas.

Kasutusel on ka automatika, kus võimaluse korral alandatakse alguses niiskust välisõhuga tuulutades. Kui õhuvahetusest ei piisa, lülitatakse sisse (küttekaabliga) küte ja hoitakse ära hallitusseente teke.

Allikas: Talotekniikka

www.lindenstone.com