Sotsiaalne distantseerimine on paljude jaoks vaimselt väga kurnav. Sellele vaatamata on oluline seda jätkata ning järgida riigi poolt kehtestatud eriolukorra meetmeid. Lähenev emadepäev tekitab meis kõigis küsimusi, kuidas see keerulisel perioodil eriliseks muuta. Jagame paari loomingulist ideed, kuidas eriolukorra ajal emaga koos turvaliselt aega veeta.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- 2. mai 2020
- Foto: Pixabay, CC Public Domain
Tee videotervitus
„Digitaalsed võimalused on kiiresti arenenud ning tehnoloogia vahendusel saab pea kõike teha, ka ema tervitada," sõnas Raimonda Strazdauskaitė. Lindista endast videoklipp, kus laulad ema lemmiklaulu, loed luuletust või tood välja tema parimad isikuomadused. Ka vanaemadele meeldib näha videojäädvustusi oma lastest ning lastelastest, kindlasti kaasa võimalusel ka nemad videotervitusse. Samuti tasub mõelda fotoalbumi peale.
„Polaroid fotodest tehtud albumid on väga meeleolukad. Eelmise aasta müüginumbritest näeme, et tegemist on väga populaarse tootega. Inimesed armastavad hetkede jäädvustamist ning polaroidkaameraga kaasneb ka üllatusmoment, sest kunagi ei tea, mis täpselt pildile sai jäädvustatud. Hea mõte on ka kodus fotoseina loomine," soovitas Strazdauskaitė.
Loo emale playlist
Emad soovivad suhestuda oma lastega - mõista nende mõttemaailma, aru saada nende motiividest, soovidest ja mõjutustest. Parim viis seda selgitada on läbi muusika. Loo emale playlist, mis aitab tal suhestuda noorema generatsiooniga. Muusika teeb alati tuju heaks, meenutab häid aegu ning mälestusi. „Suhe muusika ja mälestuste vahel on väga tugev. Minevikust tuttavad laulud meenutavad vanu aegu, kutsuvad esile mälestusi ning just nii saame luua uusi ühiseid mälestusi". Selle tõttu on personaliseeritud playlisti loomine väga südantsoojendav kingitus. Lisaks on kõigil kodus olema seadmed, millelt muusikat mängida. Muusikaseadme õnneks ei maksa liialt palju, kui need peaksid kodus puuduma.
Proovige mõnda virtuaaltundi
Praegu on loodud palju võimalusi virtuaaltundide läbimiseks. „Hetkel on mitmed erinevad treeningprogrammid ja virtuaaltunnid soodsate hindadega või üldse tasuta. Haarake võimalusest ning proovige emaga midagi uut ning huvitavat: küpsetage midagi eriti maitsvat, proovige mõnda virtuaaltrenni või läbige muuseumi virtuaaltuur," jagas Strazdauskaitė soovitusi. Parima virtuaalkogemuse saamiseks tasub kanda videopilt otse telekasse. „See võimalus on olemas kõikidel uuematel nutiteleritel, muutes elamuse veelgi efektsemaks," vihjas Strazdauskaitė. Samu tegevusi võib proovida teha ka omavahel Zoomi või FaceTime'i vahendusel.
Saada postkaart või lilled
Mis on emadepäev ilma lillede ja postkaardita? See on lihtsaim viis tuua päeva rõõmu ning veidi kevadet. Kaardi saamine pakub palju rõõmu ning emotsioone, eriti kui see on muudetud isikupäraseks. Samuti tasub kaaluda virtuaalkaardi saatmise võimalust. Lilledega on mitu võimalust. Võimaluse mine korja ise metsa alt ja toimeta need emani. „Kui ema on rohkem rohenäpp, siis on hea idee saata ka püsililli või hoopis seemneid mulda külvamiseks," lausus Strazdauskaitė. Mais võib lisaks lilleseemnete külvamisele mulda panna ka salatit, aedhernest, põlduba, spinatit, peterselli ja tilli ning kõiki külmakindlaid juurköögivilju (porgand, kaalikas, naeris, redis).
Tee akna-külastus
Strazdauskaitė sõnas, et vaatamata sellele, et paljud on eriolukorrast ning sotsiaalsest distantseerimisest väsinud, tuleks endiselt järgida kehtivaid piiranguid. „Lähedaste tervise hoidmine on oluline. Lisaks on maailm digitaalselt nii võimekas, et virtuaalselt annab korralda pea kõike. Sellele vaatamata tunnevad nii vanemad kui ka vanavanemad kindlasti rõõmu sellest, kui neid külastatakse," kinnitas ta. Kui elad oma emale lähedal, siis tee talle akna-visiit ning soovi distantsi hoides head emadepäeva. Akna-külastust tehes pea kindlasti kinni kehtivatest piirangutest.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta