Eile alanud XVII Viljandi pärimusmuusika festivali avapäeval osutus menukaimaks Zetode kontsert, kus tegid kaasa ka Lenna Kuurmaa ning seto noorte neidude koor Tsibihärbläseq (kirjakeeles linavästrikud).

Lenna Kuurmaa sõnul pole tal ammu kontserdil nii hea meeleolu olnud. „Kõik oli teistmoodi. Publik oli teistmoodi, meeleolu oli teismoodi. Väga lahe, teine kontsert tuleb kindlasti veel parem,“ kommenteeris Lenna, kes oli kontserdi jaoks Tsibihärblaseq´ neidudelt saanud ka autentsed Seto rahvarõivad. Zetod koos Lenna Kuurmaa ning Tsibihärblaseq´ga astuvad teist korda üles laupäeval algusega kell 22:00 Kirsimäel.

Rohkelt publikut kogusid avapäeval ka juba festivali raudvaraks kujunenud Vägilased, Väikeste Lõõtspillide Ühing, Rootsi ja Senegali duo Ellika ja Solo, Soome kultuslaulik J. Karjalainen ning Eesti lõõtspilli ning kitarrimängu kooslus Juhan Uppini ning Tiit Kõrvitsa esituses. Hurmava elamuse pakkus hilistele folkijatele ka südaööl Kaevumäel alanud kontsert, kus esitlesid oma suurepärast pillivaldamise oskust India sitarivirtuoos Shubhendra Rao ja tablamängija Satyajit Talwalkar. Enamus festivali esinejaist astuvad üles kaks korda.

Kontsertide pileteid müüdi festivali avapäeval eelmise aastaga võrreldes isegi veidi enam.

Tänane päev algas festivalil õpitubade ja filmiprogrammiga, avatud on käsitööhoov, regilaulupesa ning tutvuda saab pärimusmuusika teabekoguga. Päeva laulab kell 14:00 algava kontserdiga lahti rahvusvaheline rändmuusikute kooslus Ethno In Transit, elamusi pakkuvaiks kujunevad kindlasti ka Brasiilia pereansambli Cla Brasili esinemine, Tõva kurgulaulja Andrei Mongushi öine kontsert ning Eesti ansamblite Svjata Vatra, Paabli, Klapi, Untsakate jt kontserdid. Täna õhtul saab aida väikeses saalis osa ka ööülikoolist, kus muusika Jaak Tuksam arutleb loomulike ja ebaloomulike asjade üle. Festivali täpne päevakava on üleval www.folk.ee, kontsertide ülekandeid saab jälgida sealsamas „vaata ja kuula“ menüüosas.

XVII Viljandi pärimusmuusika festival kestab pühapäevani, 26. juulini. Põhiprogrammis on kavas 73 kontserti, millele lisandub kolm  maakonnakontserti ja 50 esinemist rohelisel laval. Viimane asub tänavu taas oma vanal kohal - Raekoja pargis. Lisaks pannakse reedel ja laupäeval kell 16-23 üles täiendav vabalava Arkaadia hoovi Viljandi kesklinnas.

Tänavu astub festivalil üles 16 välismaist ja 30 Eesti kollektiivi, kokku üle 250 muusiku. Endiselt on sündmuse programmis kontsertide kõrval tähtsal kohal õpitoad, regilaulupesa, pillilaat, ööülikool, käsitööhoov, pillilaat, muinasjututoad ja koostöös PÖFFiga valminud filmiprogramm.

Selle aasta festivali teemaks on „Soolo!“, eesti kõvemate soololaulikute auks on aadressil www.folk.ee/teabekogu veebi üles pandud ka spetsiaalne näitus.