21. septembril alustab Viljandis tegevust Kogukonnakino, mis hakkab igal esmaspäeva õhtul filmihuvilistele pakkuma väärtfilme ning kinoklassikat kogu maailmast. Esimesel korral ja edaspidi kord kuus eelneb Kogukonnakino programmile Kinokool kultuuriajakirjaniku ja filmisõbra Valner Valme juhtimisel. Kohalikul väikelinna kogukonnal on võimalus programmi koostamisel ka oma panus anda.

Kogukonnakino algataja Heldi Ruiso sõnul sai kõik alguse omaenda ja sõprade väärtfilminäljast:

“Nii suur puudus on selliste filmide vaatamisest just kinolinalt ja just siinsamas Viljandis. Et see tühimik oli meie väikelinnas täitmata, otsustasin ise otsast peale hakata. Meeliülendav on see, et ükskõik kelle käest abi, nõu või konsultatsiooni küsinud olen, on kõik aidanud rohkem kui küsida julgesingi,” ütleb Ruiso.

Forum Cinemas OÜ programmijuhi Tõnis Lõhmuse sõnul on kinoketil olnud soov Viljandi kinos nii vanu kui uusi väärtfilme näidata juba pikemat aega. “Õnneks leidub Viljandis inimesi, kes  haarasid initsiatiivi ja nüüdseks ongi teoks on saamas Viljandile omane Kogukonnakino, kus linna filmihuvilised saavad ka ise programmis kaasa rääkida ning valida välja filmid autorikino ja kinoklassika hulgast,” räägib Lõhmus.

Kogukonnakino avab 21. septembril tundlik Austraalia draama "Piimahambad". Tegemist on komöödia ja tragöödia vahel balansseeriva filmiga, milles rikutakse kõiki reegleid ning viskutakse tunnetekeerisesse, mille kauneimad hetked kestavad kauem kui elu ise. Filmi peaosas on Austraalia näitlejanna Eliza Scanlen, kes hiljuti säras "Väikestes naistes", kaasa teevad Ben Mendelsohn (“Killing Them Softly”, “Land Of Steady Habits”) ning mullu Veneetsia filmifestivalil parima noore näitleja auhinnaga pärjatud Toby Wallace.

28. septembril pakutakse vaatamiseks  värsket väärtkino. Linastub Roy Anderssoni filmi  „Lõputusest“, mis näitab elu ja olemise väärtust, äratades meis soovi seda hindamatut varandust hoida ning edasi anda. Film pälvis 2019. aasta Veneetsia filmifestivalil parima režissööri Hõbelõvi.

Oktoobrikuu programmiga läheb Kogukonnakinos aga põnevaks, sest selle valikul saavad juba kaasa lüüa kõik kes soovivad. Oktoobrikuu programmi tarbeks on korraldajad välja valinud väärtfilme ja kultusklassikat aga millised kaks neist korraldajate poolt valitud kaht filmi kuuprogrammi täiendama pääsevad, see jääb Kogukonnakino Facebooki grupi vahendusel kinosõprade otsustada.

“Meie soov on, et Kogukonnakinno sünniks just Viljandi vaatajatele omane, südamelähedane ja sümpaatne programm. Sellepärast annamegi võimaluse siinsetele väärtfilmi austajatele kaasa mõelda. Oma meki Viljandi väärtkinole annavad kirgliku filmivaataja Valner Valme filmisoovitused. Head taset on kutsutud hoidma ka mitmed teada-tuntud filmide maaletoojad ning filmifestivalid,” räägib Heldi Ruiso.

Kuus korra toimub Kogukonnakino raames ka Kinokool, kus filmifanaatik Valner Valme räägib oma mõtetest seoses vaatamisele tuleva filmiga ning juhib tähelepanu nüanssidele, mis filmi vaatamisel ehk kasuks tulevad. Valner Valme lubab Kinokooli tuua filme, mis teda ennast on kõnetanud ja talle korda läinud, nii ongi avafilm “Piimahambad” programmi Valme valitud.

"Tahaks Kinokoolis pakkuda filme, millel on tugev oht jääda kummitama: näiteks sügavate emotsioonide, konventsioonivaba elutunnetuse ja haarava muusika poolest," sõnab Valme.

Kogukonnakino saab teoks kogukonna ning Forum Cinemase koostöös. Esialgu pakutakse väärtfilme Forum Cinemas Centrumis kord nädalas detsembri lõpuni. Iga kuu püütakse linastuvatele filmidele leida ka ühine teema olgu selleks siis läbi ajaloo PÖFF-i programmis enim publiku või žürii kiitust pälvinud filmid novembris või pimedale ajale kohased helged talvefilmid detsembris.