12. juunil said Ida - Virumaa demineerijad väljakutse Auvere külla, kus jahimehed olid kobraste ehitatud tammi lammutades leidnud tammi seest lõhkekeha.

Demineerijad tegid kindlaks, et tegu oli sõjaaegse miinipilduja miiniga ja lõhkekeha hävitati kohapeal. Tööde teostamise ajal tuli kobras korraks lammutatud tammi juurde uudistama, mida inimesed tammi juures teevad.

„Kobras on usin loom, kes tassib oma tammi sisse kõiksugu raskeid materjale, ka maakive, et ehitis võimalikult tugev oleks. Sel korral leidis kobras miini ja vedas selle oma tammi sisse,“ selgitas leidu kopratammist Päästeameti demineerimiskeskuse Ida-Eesti pommigrupi peademineerija Rasmus Rooden, kes vabal ajal tegeleb jahindusega.

Kahtlase eseme leidmisel metsast, pööningult või veekogust tuleb teavitada hädaabinumbril 112. Hädaabinumbril tuleks helistada isegi lõhkekeha kahtluse korral. Demineerijad paluvad leitud eset mitte puudutada ega liigutada. Mida roostesem ja kehvemas seisukorras lõhkekeha on, seda suuremat ohtu see kujutab.

Pealtnäha ohutu lõhkekeha võib liigutamisel plahvatada, tuues kaasa traagilised tagajärjed. Leiu asukoht tuleb märgistada, hea kui saab võtta täpsed georgaafilised koordinaadid, telefonides on see funktsioon olemas.. Võimalusel tuleb demineerijad ära oodata, hoiatada läheduses viibivaid inimesi ja mitte laskma minna inimestel uudistama. Lõhkekehale tulevad järele demineerijad, toimetavad selle ohutusse kohta ja teevad kahjutuks. Olenevalt lõhkekeha seisukorrast ja asukohast võidakse see kahjutuks teha ka sündmuskohal.

Ida-Virumaal on demineerijad ainuüksi sel aastal teinud kahjutuks juba 1969 lõhkekeha ja 755 sütikut.