Oktoobris viis Fairtade Eesti - Õiglase kaubanduse klubi koostöös Mondo Maailmakooli ja Bioneer.ee läbi õiglase kaubanduse kuu kirjutamisvõistluse. Saabunud õpilaste tööde seast valis žürii välja kolme vanusegrupi parimad. 4.- 9. klassi õpilaste seast osutus parimaks Marta Siniroht, kelle mõtlema paneva töö täna avaldame.

"Miks peaks mind huvitama õiglane kaubandus?"

Mulle on kõige olulisem, et loodus ja meie planeet säiliksid ning laps- ja orjatööle oleks tehtud lõpp üle maailma. Vaesemad riigid on lõksus sundolukorras, mida on vaja ühiselt lahendada jätkusuutlikku majandust toetavate meetmetega, ning üheks nendest on just õiglane kaubandus. Ja FairTrade on märgis, mis aitab kaasa väikepõllumeeste vaesuse vähendamisele eetilisema kaubanduse meetmetega.

Põhjendan alljärgnevaga üksikasjalikumalt, miks mulle isiklikult on õiglase kaubanduse teema südamelähedane, ning kuidas see võiks olla ühiseks ettevõtmiseks meile kõigile, sest meie hoolime!

Õiglase šokolaadi tähendusest teadsin ma juba lasteaiast, et kui ma poest valin FairTrade märgiga maiustusi ja muid tooteid, siis paljud lapsed vaesemates  riikides kannatavad vähem nälga. Eesti elanike lemmikuteks on kujunenud paljud Fair Trade märgisega tooted.  Ka meie peres on au sees näiteks: Dansukker suhkrud, I love eco kakaopulber, Cavalier šokolaadid, Puro Bio-organic tea (kummeli, Earl Grey), Ben&Jerrys Cookie Dough jäätis ning teised.

Kõige meeldejäävamaks õppetunniks jäi mulle üks kord loomaaeda külastades ja viktoriinis osaledes avastus, et Nutella ei olegi nii hea, kui see mulle alati paistis. Nimelt, on Nutella üks toodetest, mis sisaldab palmiõli, mille tootmiseks farmerid ja palmiistandusfirmad põletavad massiliselt vihmametsa, et saada põllumaad juurde. Kogu see raietegevus ja tahtlikud maastikupõlengud kiirendavad kliimasoojenemist ja viivad liikide hävinemiseni. Istanduste tööliste ja loomade vahel käib sõda. Loomadelt on ära võetud nende kodu ja nad püüavad ellu jääda süüa otsides, aga farmerid lihtsalt tapavad neid, et kaitsta oma saaki. Just seetõttu ma enam kunagi ei ole ostnud Nutellat, hoolega jälgin, et ka teised tooted, mida tarbin, ei sisaldaks palmiõli. Õnneks FairTrade märgisega tooteid ostes võin olla kindel, te toetan keskkonnasõbralikumaid farmereid.

Samuti, FairTrade toodete eelistamine on kindel viis, kuidas igaüks meist saab ilma erilise pingutuseta nüüd ja praegu anda juba igapäevaselt oma panuse positiivseteks muutusteks kogu maailmas. Isiklikult tean, ma selle kõige sisulist tähendust muretsedes kahe Keenia koolitüdruku pärast, kelle põhikooli õppemaksu toetust me maksame koos õega oma taskurahast. Meie jaoks on see iga aastaselt väga tagasihoidliik summa. Aga need tüdrukud on ainsad oma peredes, kes õpivad põhikoolis tänu õppetoetusele ja tihti on kooli lõunasöök nende päeva parim eine, ning ülejäänud söögikorrad on nii kuidas veab. Nende nooremad õed ja vennad teevad tööd, et nende pered ei peaks kannatama nälga. Minu jaoks on oluline, et Fair Trade märgis ettevõtete toodetel tagab, et lapstööjõu kasutamise asemel oleks makstud õiglasemat palka lastevanematele, et nende lapsed saaks käia koolis.

Loodan, et FairTrade muutub edaspidi jõudsalt ka laiemalt heaks tavaks ja ühiskondlikuks normiks. Tallinna elanikuna aga on minu unistustes elada õiglase kaubanduse linnas, kus juba linna tasandil oma hankepoliitikaga oldaks eeskujuks õiglase kaubanduse väärtuste esindajana ja edasikandjana.

Kokkuvõtteks ütlen, et meie peamiseks rikkuseks on puhas ja mitmekesine looduis ning terved, ettevõtlikud ja õnnelikud inimesed. Julgen väita, et õiglase kaubanduse tulevik on positiivne, kui õnnestub säilitada tarbijate teadlikkus ja nõudlus, ettevõtete kohustus sotsiaalsele vastutusele ning soodustada rahvusvahelist koostööd ja toetada arengumaade tootjaid, et neil oleks ka võimalik teha keskkonnasäästlikumaid otsuseid meie kõigi tuleviku hüvanguks.

Marta Siniroht, Nõmme erakooli  9.kl.