Oktoobris viis Bioneer läbi õiglase kuu kirjutamisvõistluse koostöös Mondo maailmakooli ja Fairtrade.ee-ga. Võistluse võistlejad selgitasime välja ja nüüd on kõigil võimalus tutvuda konkursi võidutöödega. Täna avaldame 7.- 9.. klassi vanusegrupis ära märgitud Emilia Elleri arutlusi moe teemadel, kuidas igaüks saab oma tarbimisvalikuid tehes muuta maailma.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- 4. detsember 2024
- Foto: Isaac Fryxelius. Pixabay
Kuidas saan enda valikutega aidata kaasa õiglasema maailma loomisele?
Mulle meeldib moekas olla. Moes püsimise jaoks pean alati trendikas olema. Ma uurin ja tean, mis värvid on moes ja millised püksid on hetkel paremad. Kiirmood vahetub kiiresti ja et ajaga kaasas olla, tahan kogu aeg midagi uut osta. Raha säästmiseks ostetakse sageli erinevatelt Hiina ettevõtetelt nagu Shein, Temu, Aliexpress ja teised. Aga kas me teame, mis selle odava riide taga seisab ja kuidas saan oma valikutega maailma õiglasemaks teha?
Maailma õiglasemaks muutmiseks ostan Fairtrade märgistusega tooteid. Sellega saan olla kindel, et inimesed, kes meile selle toote letile tõid, said selle eest õiglase palga. Need tooted on küll kallimad, ent tean, et selle taga oli raske töö õiglase sissetulekuga. Samuti tean, et inimesed, kes seda tööd teevad, ei ole lapsed ja tean, et ettevõte tegutseb legaalsetel alustel.
Lähen poodi ja soovin osta banaane, letil on kaks erinevat valikut. Nende erinevus on hinnas ja kleepsus. Esimene sort maksab 1.09€ kg , teine aga 2,19€ kg. Inimesed eelistavad üldiselt odavamat hinda, ent mina ostan kallimat, kuna tean, et
selle taga seisab hulk tööd. Meile ei tundu, et see meie probleem on, aga kui need inimesed meile Euroopasse põgenevad, tunneme küll, et oleme mõjutatud. Järelikult peame me nende kodumaal elu paremaks tegema. Fairtrade märgistus saab neid natukenegi aidata.
Minu heaolu sõltub teiste inimeste arvamusest. Kui mul noorena moekaid riideid ei ole, hakkavad teismelised minu üle nalja viskama ja mind mõnitama. Selleks, et kiirmoega alati kaasas olla ja et rahakott tühi ei oleks, tellitakse riideid Sheinist, Temust, Aliexpressist ja teistest veebipoodidest. Hind on hea ja kvaliteet enam-vähem. Aga kas me mõtleme, kust see odav riie tuleb ja mis selle taga seisab? Nende odavate rõivaste taga seisab lapstööjõud. Lapsed ei saa koolis käia, vaid töötavad sunniviisiliselt vabrikutes väikse palga eest.
Selle asemel tellin mina keskonnasõbralike disainerit riideid. Reet Aus on mu enda lemmik. Oma firmas kasutab ta kangaste jääke ja teeb sellest uue riideeseme. Sellega saan toetada eestimaist, hoida keskkonda puhtana ja lapstööjõu kasutamist vähendada.
Enda valikutega saame muuta maailma natukene paremaks kohaks neile, kes meie eest rasket tööd teevad. Ostes Fairtrade märgiga sööki, tellides keskkonnasõbralikelt disaineritelt, toetame töölisi. Kõikide odavate asjade taga seisab kellegi teise raske töö. Lapstööjõud, ebaõiglane palk ja halvad töötingimused - nende probleemide lahendamine on meie kätes ja meie mõjutada.
Emilia Eller
Teisi Õiglase kaubanduse kuu võitjaid saad lugeda siit.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta