Et üleliigset kodukeemia vahendite hulka majapidamises vähendada, tasub uurida järgmisi nõuandeid tööstusliku (värvitu) äädikalahuse kasutamisviisidest. Naturaalsed, põnevate maitsete, lõhnade ja värvidega äädikad jäägu kokkade pärusmaale. Naturaalsete äädikate kasutamisest me siinkohal ei räägi.

Pesupesemine ja selle loputamine

Eemaldage äädikaga riietelt rohuplekke. Selleks võtke 1/3 klaasi äädikat ja 2/3 klaasi vett. Niisutage puhas riidetükk lahuses ning puhastage muruplekki nii palju kui saate. Seejärel peske rõivas harilikul viisil.

Titeriiete värskendamiseks lisage viimase loputustsükli ajaks pesumasina loputusvahendi lahtrisse tassitäis äädikat. See lagundab riietelt kusihappe- ja seebijäägid, jättes need pehmeks ja värskeks. Võite samamoodi elustada ka kulunud kangaid ja eemaldada põlledelt ning köögirätikutelt halbasid lõhnasid.

Äädikas sobib allergikutele pesuloputusvahendiks.

Kui teid häirivad augud, mis on jäänud rõivaste alumise ääre lahtiharutamisest või õmbluse ümbertegemisest, triikige rõivast läbi äädikaga niisutatud riidelapi.

Kanga põletusjälgede vähendamiseks hõõruge riiet pehme lapi abil lahjendamata 30%-lise söögiäädikaga, seejärel loputage kangast veega.

Eemaldage roosteplekid õrnadelt kangastelt äädikhappe ja kuuma vee seguga. Tupsutage plekki õrnalt segus immutatud puhta lapiga, kuni rooste on eemaldunud.

Eemaldage punase veini plekid tupsutades plekki kohe pehme kuiva lapiga ning seejärel lahjendamata 30%-ses söögiäädikas niisutatud käsnaga. Tupsutage kuni plekk kaob.

Villaste või puuvillaste tekkide pesemisel lisage loputustsükli ajaks kaks tassi äädikat. See muudab tekid pehmeks, kohevaks ja eemaldab seebijäägid.

Deodorandiplekkide eemaldamiseks värvilistelt riietelt hõõruge neid äädikasse kastetud pehme lapiga ja peske nagu tavaliselt.

TÄHTIS! Kui plaanite kangal puhastamise eesmärgil kasutada lahjendamata 30%-list söögiäädikat, katsetage kindlasti enne varjatud kanga piirkonnas, sest vedelik võib mõjuda rõiva värvile. Võite eelnevalt testida ka tavalist äädikat, kui kahtlete.

Nõude pesemine

Kui olete hädas etikettidega, mis ei tule tassidelt maha, siis proovige äädikaga.

Kalalõhn kaob kätelt ja nõudelt, kui neid pesta lahja äädikalahusega. Selleks võtke kahe liitri vee kohta üks supilusikatäis äädikat.

Uusi savinõusid küüritakse kuuma äädikaveega.

Äädikhape või sidrunimahl puhastab ja desinfitseerib puidust lõikelaudu ning eemaldab neilt toidulõhnad. Puidust lõikelauad on loomulikult hügieenilisemad ja keskkonnasõbralikumad kui plastist lõikelauad.

Läppunud haisu eemaldamiseks küpsetuspurgist või võileivakarbist kastke värske leivaviil äädikhappesse ja lase karbis öö otsa seista.

Kaua seisnud termospudelist kaob ebameeldiv lõhn, kui seda loputada äädikaveega.

Musta nõudepesuresti saab puhtaks äädika ja sooda abil.

Koristamine

Selle asemel, et osta poest aknapesuvahend, tehke see ise. Võtke kaks supilusikatäit äädikat ja lisage see kolmele liitrile veele. Lahust võib kasutada ka pihustiga pudelis. Peske aken korraliku lapiga (nt mikrokiust aknapesulapp) puhtaks ja kuivatage see aknakuivatajaga, mis on soovitatavalt pehme kummiga. Akna saab kuivaks ka teise mikrokiust lapiga. Äädikaga pesemine jätab klaasid särama ja säästab teie tervist ning raha. Ärge kuivatage akent vana ajalehega, sest trükivärv jätab hallid triibud. Köögipaberiga kuivatamine jätab aknaklaasidele seevastu paberist udemed. Sarnase vahendiga saab puhastada ka kahhelkive.

Eemaldage äädikaga kergemaid plekke ja laike vaibal. Selleks segage omavahel 1 osa äädikat, 8 osa vett ja 1/16 osa sidrunimahla.

Et külmik värskema lõhnaga oleks, puhastage seda seest äädika lahusega.

Mikrolaineahju puhastamiseks ja värskendamiseks täida ahju sobiv kauss äädikaga ja keeda seda ahjus lühiajaliselt. See aurutab seintelt lahti kuivanud toidujäägid, mille võib seejärel pehme niiske lapiga eemaldada.

Plekkidest pliidiplaadil saate lahti, kui segate ühe osa äädikat ühe osa soolaga ja kuumutate segu madalal kuumusel väikeses potis. Hõõruge lahust plekkide eemaldamiseks külmale pliidiplaadile. Pühkige pliit hiljem niiske lapiga puhtaks.

Toidulõhnade eemaldamiseks köögist kuumutage potis maksimaalselt viis minutit äädikhappelahust.

Tualetipoti värskendamiseks ja kangekaelsete plekkide eemaldamiseks kandke potile lahjendamata 30%-list äädikat, laske pinnal veidi seista ja harjake seejärel puhtaks. Vajaduse korral võite kanget söögiäädikat ka potti valada ja sel kogu öö seista lasta.

Valamu köögihundi puhastamiseks valmista jääkuubikud ühest osast äädikhappest ja ühest osast veest. Vala kuubikud köögihunti ja lülita see sisse. Nii jõuab äädikhappekuubikute puru kogu süsteemi. Loputa hunti pärast külma veega.

Värvitus seinte ja nikerduste puhastamiseks valmistage lahus kahest osast äädikast, ühest osast soodast ja kolmest osast soojast veest. Kastke pehme lapp lahusesse ning pühkige sellega pindadelt mustus. Seejärel loputage pindasid puhta veega.

Kui te olete hädas kassiga, kes regulaarselt pissib majapidamises kohtadesse, kuhu ei tohiks, siis katsetage äädikat. Tupsutage äädikat paikadesse, kuhu kass pissida armastab ja suure tõenäosusega saate pissimise kombest lahti, vähemalt äädikalõhnases kohas.

Kanalisatsioonitoru haisu vastu valage torusse tassitäis kanget söögiäädikat ja laske pool tundi seista, seejärel loputage külma voolava veega. Veel põhjalikumalt puhastab äädika ja sooda segu. Puistake torusse 2sl soodat, seejärel valage peale pool tassi äädikat, jätke ained 20 minutiks mullitama. Lõpuks laske külmal veel minut aega joosta.

Messingi, vase ja tinasulami jaoks tõhusa poleerimisvahendi saamiseks sega üks teelusikatäis soola ja üks tass äädikat, lisades pasta valmistamiseks piisavas koguses jahu. Katke ese pastaga ja laske 15 minutit seista. Peske pasta sooja veega maha ning poleeri pehme kuiva lapiga.

Katlakivi eemaldamine

Katlakivi eemaldamiseks aurutriikrauast segage võrdsetes kogustes äädikat ja destilleeritud vett ning täitke sellega veemahuti. Kuumutage triikrauda viis minutit, seejärel vajutage aurunuppu riidetüki kohal, et mahutist eralduks katlakivi. Kui triikraud on jahtunud, valage lahus välja. Loputage mahuti korralikult!

Katlakivi eemaldamiseks kraanidelt kastke froteelapp kangesse äädikasse, seejärel mässige kangas ümber kraani või asetage see katlakivikoorikuga kohtade. Laske pool tundi seista, seejärel loputage pinnad puhtaks.

OLULINE TEADA!

Kuigi äädikat peetakse tervisesõbralikuks abivahendiks koristamisel, tasub meeles pidada, et kange äädikas on intensiivse lõhnaga ja see võib ärritada hingamisteid.

Kasutage koristustöödel pihustiga pudelis ainult lahjendatud äädikat!

Äädikhappe ehk etaanhappe 3–6%-list vesilahust nimetatakse äädikaks.

Kui äädika lõhn teile ei meeldi, katsetage sidruniga koristamist.

Kandke kummikindaid.


Artikkel ilmus esimest korda 2010. aastal.