Alati ei piisa usinast aednikust aias, kes kobestab, kastab, lõikab, hooldab ja tagab toitained. Tihti suudavad just õigesti paari pandud taimed tagada teineteisele kasvuks vajalikud tingimused toitainetest kahjuritõrjeni.

Kaaslasega kasvatamise põhimõtted said taimekasvatajatele selgeks juba sajandeid tagasi, kui põllumajanduses veel tõrjevahendeid ei tuntud ja jälgiti, kuidas vabas looduses kindlad taimed naudivad üksteise kõrval kasvamist.

Tänapäeval on teadlased tõestanud ka kiuslike taimede olemasolu, mis teistest kiiremini kasvades varjutavad väiksemaid taimi, varastavad rohkem vett, päikest ja toitaineid, kui neile tegelikult vajalik. Jagame aiapidajatele nõuandeid, kuidas õigeid taimi koos kasvatades saagikust tõsta ja viljade maitseomadusi parandada.

Kooseksisteerimine põhineb vastastikkusel abil

Taimed ei kasva koos, kui nad teineteisele midagi pakkuda ei suuda. Nii võib üks pakkuda toitaineid ja teine haiguseid eemale peletada. Hea kaaslane meelitada ligi kasulikke putukaid ja eemale kahjureid. Tavaliselt pakub tugevam taim nõrgemale kaitset tuule ja külma eest ning on võimeline isegi suuremaid loomi eemale ajama.

Ja siis on sobimatud kaaslased, keda ei tohiks mingil juhul kõrvuti panna. Taimed, mis konkureerivad samadele toitainetele võivad üksteist väsitada. Niisamuti võivad levima hakata haigused ja kahjurid.

Väldi köögiviljade kasvatamist suurte lappide või pikkade ridadena

Ühe kindla köögivilja suurel alal kasvatamine tõmbab kahjureid ligi, seepärast on oluline istutada hulka ka lilli ja ürte. Viimaste lõhn ning värvimuutus ajab kahjurid segadusse ning köögivilja leidmine muutub neile keeruliseks.

Teatud lilled ja ürdid meelitavad kasulikke putukaid aeda

Sirelased, liblikad, mesilased ja herilased on oodatud külalised igas aias, võideldes edukalt lehe- ja kapsa-tuhktäide ning teiste kahjuritega. Kasulikud putukad armastavad õitsvat peterselli, tilli, koriandrit, majoraani ja saialille.

Tugev lõhnaga ürdid aitavad kahjureid tõrjuda

Ürdipeenar aitab teiste taimede heaolule aias kaasa.

Kapsakärbseid ajab eemale piparmünt, rosmariin, salvei, till, tüümian ja keskaegsetes mungakloostrites populaarsuse saavutanud iisop ning suvistes aedades populaarne peiulill. Sipelgad väldivad iga hinna eest harakputke, lavendlit, piparmünti. Iisop, harakputk, salvei ja kress aitavad aga  võitluses tigudega. Rosmariin ja salvei peletavad porgandikärbseid, samal ajal kui till ja lavendel võitlevad lehetäidega.

Maitsetaimede lähedus aitab viljade maitseomadusi parandada

Tomati maitse muutub hõrguks tänu basiilikule ja piparmündile. Aed-harakputk muudab kapsa maitsekamaks, samas kui murulauk mõjub hästi porganditele ja till parandab punapeedi, herneste, kurgi ning ubade maitseid.

Vaata tabelist, millised taimed sobivad kokku ja millised mitte!

 Taim  Hea kaaslane
 Halb kaaslane
 Herned Apteegitill, kapsas, oad, porgand
 Porrulauk, sibul, küüslauk, tomat
 Kapsas Iisop, kartul, peiulill, salvei
 Maasikas, kartul, sibul
 Kurk  Apteegitill, herned, peet, sibul
 Kartul, redis, tomat
 Kõrvits  Redis, sibul
 Kartul
 Maasikas  Köömned, petersell, salat, sibul
 Kapsas, brokoli
 Kartul  Kapsas, nõges, oad
 Kurk, kõrvits, tomat
 Porgand  Herned, oad, porrulauk, sibul
 Pastinaak, seller, sill
 Peet  Kapsas, kurk, redis, sibul
 Kartul, spinat, porgand, porrulauk
 Redis  Hernes, spinat, porgand, porrulauk
 Hiina kapsas, kurk, sibul
 Salat  Apteegitill, kurk, maasikas, sibul
 Petersell, seller
 Sibul  Porgand, maasikas, salat
 Herned, oad, redis
 Tomat Basiilik, piparmünt, petersell, salat
 Apteegitill, herned, kurk, kartul
 Küüslauk
Maasikas, porgand, tomat
 Herned, oad, kapsas