Oktoobrikuu oli õiglase kaubanduse kuu. Bioneer.ee koostöös Fairtrade, Zuzu, ja MTÜ Mondo viisid sel puhul läbi õiglase kaubanduse teemalise kirjutamisvõistluse. Osalema olid oodatud kõik koolinoored, keda huvitab teadlik tarbimine, keskkond ja globaalne jätkusuutlik areng. Meile on saabunud palju kaastöid, mida jõudumööda avaldame. Täna avaldame Are koolis õppiva Marelle Vaikma loo pealkirjaga: "Miks õiglane kaubandus on minu jaoks oluline?"

Tänapäeval üritatakse üha rohkem ja rohkem tuua esile õiglast kaubandust. Varasematel aegadel ei pööranud keegi ühiskonnast sellele suurt tähelepanu. Maailm on üpriski ebaõiglane paljude inimeste suhtes, seega tuleb õigus jalule saada.

Inimesi maailmas ümbritseb pidev vale, kedagi ei saa täielikult usaldada, iga inimene elab iseenda jaoks ja teeb kõike, et tema saaks paremates oludes elada. Näiteks inimesed, kes ei saa õiglast tasu enda töö eest, pingutavad iga päev, et järgmine päev üle elada. Raske töö tulemuseks on see, et nad saavad selle eest kopikaid ning ei teeni kasumit. Ja siis on inimesed, kes oskavad elus kavalalt käituda, valetada, kasutavad teisi inimesi ära, kuid saavad enda taskud raha täis. See on ebaõiglane ja väga kurb. Kui ma iseennast paneksin sellise töölise olukorda, siis sooviksin ka õiglast tasu saada.

Selliste väikeste perefirmade omanike lapsed peavad samuti kannatama. Paljud lapsed ei saa selle tõttu ka kooli minna, sest nende vanematel pole piisavalt raha, et laste hariduse eest maksta. On ka riike, kus saadetakse kümneaastaseid lapsi tööle. Seda nimetatakse lapstööjõuks. Lapsed ei saa haridust omandatud, sest on vägisi pandud tööd tegema. Sellistel olukordadel õiglasest palgast pole juttugi. Neid võetakse tööle, sest neile on võimalik veel vähem palka maksta kui nende vanematele. Inimeste ärakasutamine, iseenda heaolu jaoks ei ole õige teguviis.

Õiglase kaubandusega üritatakse ka keskkonnale sõbralikumad olud saavutada. Hoida loodust ja kõike ilusat, mis meie ümber kasvab. Kaubandusega ollakse tänapäeval hoolsamad ja ausamad, mis näitab seda, et meie ühiskond on teinud samme õiglase kaubanduse poole. Rahvusvahelise õiglase kaubanduse liikumise eesmärgiks ongi muuta maailma kaubandussüsteemi reegleid, et tehingud oleksid tasuvad kõikidele osapooltele.

Mõned mõtlevad, et kuidas küll meie sellesse puutume. Meile on antud palju võimalusi, kuidas toetada inimesi, kes kannatavad ebaõigluse all. Kõige kuulsamad neist on FairTrade, see tähendabki, et sellise märgi all oleva toote töötlemisel ei kasutatud lapstööjõudu, kõik said õiglast tasu. FairTrade toote ostmisel, toetame me Aafrikas elavaid inimesi. Teine võimalus maailma õiglust tuua, on annetusfondid, neid leiab igas toidupoes kui ka internetis, seal tuleb lihtsalt soovitud raha summa kogumisfondile saata ning hiljem see viiakse inimestele, kes seda vajavad.

Minu arvates, see on juba hea, et teistele inimestele antakse võimalust aidata üksteist. Minu jaoks on see väga tähtis, et meie keskkond oleks rohkem sõbralikum ja heatahtlikum. Toetame inimesi, kes toetust vajavad, oleme üksteisega ausad ning liigume edasi õigluse poole. Hea tsitaadid aususe kohta tõi välja Prantsuse kujur ja graafik Auguste Rodin “Kuidas kõik õitseks ja edeneks, kui inimeste vahel hakkaks valitsema ausus.”