Oktoobrikuu oli õiglase kaubanduse kuu. Bioneer.ee koostöös Fairtrade, Zuzu, ja MTÜ Mondo viisid sel puhul läbi õiglase kaubanduse teemalise kirjutamisvõistluse. Osalema olid oodatud kõik koolinoored, keda huvitab teadlik tarbimine, keskkond ja globaalne jätkusuutlik areng. Meile on saabunud palju kaastöid, mida jõudumööda avaldame. Täna avaldame Are koolis õppiva Sandra Hanseni loo pealkirjaga: "Miks õiglane kaubandus on minu jaoks oluline?"

Õiglane kaubandus on oluline mulle, kuna see on väga tähtis, et meid koheldakse võrdselt arengumaadega ja meie kõigi tingimused oleksid võrdsed. Kunagi, kui teada sain, kui kohutav nende olukord seal töötades on, puudutas antud teema mind koheselt. Kuulasin jutte, kuidas lapsed aetakse tööle kohe kui käima hakkavad, millistes ebainimlikes tingimustes nad töötama peavad ja palk, mis makstakse on pea olematu. Seetõttu on meie toetus arengumaade talunikele, töötajatele ja ettevõttetele väga tähtis. Õiglase kaubanduse tegevus on ülimalt austust väärt ja tasub toetada sellise mõttega organisatsioone.

Miks just on õiglane kaubandus nii oluline meie ühiskonnale? Õiglase kaubanduse olulisus peitub selles, et see aitab muuta paremaks inimeste heaolu ja tervise seisundit ning muudab nende ja nende laste tuleviku suuremaks ja edasiviivamaks. Selleks, et nad saaksid korralikult palka omale söögi muretsemiseks, töötada mõistlikus kohas ja teha inimliku tööd, selle jaoks pole palju vaja teha, kui lihtsalt valida poes Fairtrade märgiga toode. Fairtrade märgiga toote valimine võtab meil 2-3sekundit kauem aega, aga muudab teiste inimeste elu, arengut, võimalusi elus paremini hakkama saada ning tervist säilitada ka vanemaks eaks.

Õiglasest kaubandusest mõeldes tuleb kohe meelde, kuidas koolis meile sellest palju räägitakse, kuid  kes tutvustab seda vanemale põlvkonnale? Mul oli kodus kunagi vaja täita üks kooli ülesanne Fairtradega seoses, kus pidin ostma poest Fairtrade märgiga kaupu.

Rääkisin ka emale, mida tegema pean ja, millega seoses see on. Ema polnud mitte midagi sellest kuulnudki ja siin peitub üks kitsaskoht. Sellest ei räägita piisavalt põhilisele tarbijaskonnale, kes selle soola, suhkru või  mis iganes toote poest ka tegelikult endaga kaasa ostab. Seda peaks olema uudistes mõne aja tagant ja muidugi peaks rohkem reklaami olema keskkondades, kus inimesed viibivad suurema osa oma ajast ehk sotsiaalmeedia platvormidel.

Hetkel on see info põhiliselt koolilaste käes, kes alles kasvavad kogu selle teadmisega, mida märgis inimeste elus muudab ning alles mõne aja pärast Fairtrade märgise populaarsus kindlasti kasvab. 

Minu jaoks tähendab õiglane kaubandus õiglasemat maailma, Fairtade märgiga toodete ostmine on moodus elu paremaks muutmisel. Tänu sellele ma tean, mida poes hinnata toodet valides ja, mis iga toote tegelik taust on.